Hydroizolacja jest zarówno podstawową, jak i najskuteczniejszą metodą na ochronę budynku przed działaniem wody i wilgoci. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, zostaje wybrany rodzaj materiałów, z których powstanie izolacja. Jeśli hydroizolacja fundamentów będzie wykonana prawidłowo, pozwoli na uniknięcie problemów z zawilgoceniem budynku w przyszłości. Jest ona szczególnie istotna, kiedy dotyczy nieruchomości wybudowanej na terenie podmokłym, posiadającej podpiwniczenie. Śmiało można stwierdzić, że każdy murowany dom wymaga hydroizolacji.

Technologia “białej wanny”–  na czym polega?

Coraz popularniejszym rodzajem systemu izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, jest technologia “białej wanny”. Jej działanie polega głównie na zapewnianiu wodoszczelności obiektu za pomocą betonu wodoszczelnego. Ponadto potrzebne są także indywidualnie dopasowane do określonego obiektu rozwiązania konstrukcyjne, zgodne z obecnymi standardami europejskimi, czyli normami EU. 

Projekt izolacji metodą „białej wanny” powinien zawierać: oszacowanie minimalnej ilości połączeń wszystkich elementów konstrukcji, dopasowanie sposobu zbrojenia oraz jego rodzaju i rozmieszczenia pod kątem montażu określonych systemów hydroizolacyjnych, sposoby uniknięcia rys skurczowych, optymalizację projektu mieszanki betonowej i wiele innych elementów.

“Biała wanna” – zalety i zastosowanie

Pierwszą zaletą technologii “białej wanny” jest bardzo dokładne uszczelnienie budynku. Co ważne, prace mogą być przeprowadzane nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ponadto hydroizolacja nie wymaga w późniejszym okresie regularnej konserwacji. Interesujący jest fakt, że wraz z upływającym czasem wodoszczelność obiektu rośnie

„Biała wanna” spełnia swoją rolę przy budowie nowych konstrukcji oraz dachów płaskich, parkingów podziemnych, a także budynków posadowionych poniżej poziomu wód gruntowych. Stosuje się ją również do budowy niecek basenów, zbiorników przeciwpożarowych i retencyjnych, a także oczyszczalni ścieków.

Hydroizolacja za pomocą mas hydroizolacyjnych KMB

Masy KMB to nic innego jak grubowarstwowe polimerowo-bitumiczne masy hydroizolacyjne, jednoskładnikowe (zbrojone mikrowłóknami) lub dwuskładnikowe (ze składnikiem proszkowym). Charakteryzują się znaczną elastycznością przy ujemnych temperaturach, wytrzymałością na opady atmosferyczne po kilku godzinach od nałożenia. Ważny jest również brak wrażliwości na na agresywne wody w gruncie.

Masy KMB najczęściej znajdują zastosowanie w izolacji płyt fundamentowych, fundamentów i ścian piwnic od strony napierania wody (max do 7 m słupa wody). Świetnie sprawdzą się także w przypadku wykonywania uszczelnień międzywarstwowych (pod jastrychem dociskowym) w pomieszczeniach mokrych, na balkonach i tarasach. 

Hydroizolacja to nieodzowny element zabezpieczenia domu przed wodą i wilgocią. Warto o niej pomyśleć zanim rozpoczniemy życie w nowym mieszkaniu. Dobrym pomysłem będzie kontakt z firmą, która specjalizuje się w hydroizolacji – Rato sp. z o.o, z siedzibą w Warszawie.