Projektowanie to jeden z ważniejszych etapów prowadzenia inwestycji budowlanej. Coraz częściej w świecie budownictwa przemysłowego mówi się o konieczności, standaryzacji wykonywania projektów budowlanych w technologii BIM, tak jak ma to miejsce w firmie Tel-Pol w Radomiu. Czym jest technologia BIM i jakie korzyści płyną z zastosowania jej w praktyce?

Dla kogo BIM dla projektanta, czy inwestora?

BIM to pojęcie wywodzące się z języka angielskiego będące akronimem trzech słów: Building Information Modeling. W języku polskim skrót ten tłumaczony jest jako Modelowanie Informacji o Budynku. Dzięki technologii BIM możliwe jest połączenie planów inwestorskich z rzeczywistym wykonaniem budynku i projektem, a co najważniejsze daje ona możliwość szerokiego zarządzania stworzonym na potrzeby inwestycji modelu 3D. Prawidłowo wykonany projekt inwestycji w technologii BIM, jak mówią projektanci z firmy Tel-Pol w Radomiu „pozwala na modelowanie, śledzenie postępów, zarządzanie punktami krytycznymi inwestycji, eliminowanie kolizji wykonawczych i nade wszystko sprawne podejmowanie precyzyjnych decyzji projektowych”. Kolizje wykonawcze to nic innego jak możliwość wirtualnego sprawdzenia założeń projektowych np. w przebiegu kabli elektrycznych, rur kanalizacyjnych bądź kanałów wentylacyjnych.

W dobrze wykonanym modelingu BIM inwestor może w ciągu paru sekund zbadać, na jakim etapie wykonania jest obecnie inwestycja, dokonać ewentualnych korekt, celem optymalizacji założeń projektowych. Co ważne i doskonale wiedzą to projektanci firmy Tel-Pol, aby model 3D inwestycji wykonany w technologii BIM, mógł być w pełni wykorzystany przez osoby zarządzające inwestycją, to oni muszą maksymalnie wykorzystać posiadane od inwestora informacje i właściwie umieścić je w projekcie

Co daje technologia BIM w budownictwie przemysłowym?

Dzięki technologii BIM możliwe jest generowanie sporych oszczędności związanych z wykryciem kolizji, zwiększeniem efektywności zarządzania obsługiwaną inwestycją. Technologia BIM przenosi obsługę projektu i zarządzania inwestycją na wyższy poziom, umożliwia nie tylko dokładniejsze planowanie działań, ale także wpływa na poprawę bezpieczeństwa inwestycji. Dzięki przedstawieniu inwestycji przy użyciu BIM można ograniczyć opóźnienia w realizacji poszczególnych etapów inwestycji, umożliwiając dokładniejsze planowanie inwestycji.

Dlaczego warto prowadzić projekty budowlane w technologii BIM?

Technologia BIM, o czym wiedzą doskonale pracownicy firmy Tel-Pol pozwala na prowadzenie szybkich zestawień materiałów, jakie muszą być użyte podczas realizacji inwestycji, a każda zmiana ilości zbrojenia, betonu jest automatycznie aktualizowana. Podobnie rzecz ma się z wyceną inwestycji. Dzięki dokładnemu rozplanowaniu inwestycji na części elementarne informacji o kosztach jednostkowych materiałów w prosty i szybki sposób można obliczyć koszty rzeczywiste inwestycji wraz z planem płatności i wydatków na każdym etapie procesu realizacji.

Technologia BIM staje się powoli niezastąpionym narzędziem menadżerskim nie tylko dla inwestorów, ale również przyszłych użytkowników obiektów budowlanych, pozwalających już na początkowym stadium realizacji inwestycji ukazać cały jej potencjał.