Obróbka metali i tworzyw sztucznych jest coraz częściej wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu. Podczas procesu ważna jest wysoka jakość i szybkość, z jaką powstają części. Dotyczy to w szczególności produkcji masowej, gdy proces obróbki musi być ujednolicony i bardzo dokładny. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się metoda obróbki, zwana toczeniem CNC.

Czym jest toczenie CNC?

Toczenie jest metodą obróbki materiału, która opiera się na usuwaniu jego nadmiaru. Pozwala to osiągnąć pożądany i idealny kształt bryły. Metoda CNC (z ang. Computerized Numerical Control) to metoda precyzyjna, w której sam przebieg toczenia zostaje zautomatyzowany, więc nie wymaga manualnych interwencji ze strony operatora. Wykorzystuje się do tego mikrokomputer, który zostaje zintegrowany z częścią sterującą urządzenia. W procesie toczenia obrabiany przedmiot wprowadzany jest w ruch obrotowy, natomiast narzędzie skrawające wykonuje prostoliniowy ruch posuwowy. W trakcie obrabiania elementy ruchome znajdujące się w obrabiarce są stale korygowane i przywracane do ułożenia określonego w założeniach programu.  Wśród ręcznych czynności wykonywanych przez operatora pozostaje jedynie uzbrojenie maszyny, zamocowanie materiału oraz wywołanie odpowiedniego programu i ustawienie go na poziom zerowy.

Jakie zalety ma wykorzystanie toczenia CNC?

Tradycyjne metody obróbki mają swoje zalety, ale nie zawsze mogą wykonać bardzo dokładne elementy w wysokiej jakości. Do tego typu zadań należy wybrać toczenie CNC, czyli maszyny sterowane numerycznie. Maszyny wykorzystujące toczenie CNC wpłynęły na znaczne usprawnienie całego procesu obróbki metali. Główną zaletą tej technologii jest niezwykła dokładność oraz powtarzalność wykonywanych części. Z tego powodu metoda ta jest bardzo pożądana w kontekście produkcji seryjnej. Obecnie wykorzystuje się ją także do produkcji małoseryjnej oraz jednostkowej. Dodatkowo czas wytworzenia nawet skomplikowanych części jest znacznie krótszy niż przy obróbce ręcznej. Metoda pozwala na minimalizowanie błędów, które stanowią problem w przypadku obróbki ręcznej. Części obrabiane z wykorzystaniem toczenia CNC charakteryzują się bardzo wysoką jakością uzyskiwanych powierzchni. Nie wymagają one dodatkowego wykańczania, co wpływa na skrócenie całego procesu i zużycie mniejszej ilości materiału. Zaletą tej metody jest więc jej aspekt ekonomiczny. Metoda może być wykorzystywana do obróbki materiałów sztucznych, jak i metalowych, takich jak choćby żeliwo, stal czy mosiądz. Dzięki regulowaniu parametrów skrawania z pomocą komputera wydłuża się także żywotność samego narzędzia skrawającego. Poprawie ulega również bezpieczeństwo na stanowisku pracy, gdyż operator nie ma bezpośredniej styczności z przedmiotem w samym procesie obrabiania.

Na rynku istnieje dużo profesjonalnych firm, które zajmują się tego typu obróbką. Warto skorzystać z ich usług szczególnie wówczas, gdy potrzebnych jest tylko kilka elementów. W takim wypadku nie ma bowiem sensu kupowanie specjalistycznej maszyny CNC, gdyż jest to ogromny wydatek.