Firma Tomtech działa na rynku od 2007 roku. Jej właścicielem jest pan Tomasz Murawski. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w doradztwie technicznym, projektowaniu i montażu instalacji elektrycznych, światłowodowych, przeciwpożarowych oraz alarmowych. W niniejszym artykule skupimy się na tych pierwszych. Jak stworzyć funkcjonalną instalację elektryczną w domu?

Z czego składa się każda instalacja elektryczna?

Instalacja elektryczna zbudowana jest z rozdzielnicy elektrycznej, puszki, gniazdek, wyłączników i obwodów instalacji. Ilość obwodów ustalana jest na podstawie ilości gniazd elektrycznych, a ta z kolei zależy od potrzeb domowników. Przy projektowaniu instalacji elektrycznej warto dokładnie określić, z jakich urządzeń będziemy korzystać i jak dużo prądu będą one pobierać. Pozwoli to na stworzenie wydajnej i przede wszystkim bezpiecznej instalacji. Firma Tomtech może pochwalić się dużym doświadczeniem w montażu tradycyjnych sieci elektrycznych, ale też z sukcesami zajmuje się montażem zintegrowanych instalacji typu smart dom.

Instalacja podtynkowa czy nadtynkowa?

Inwestor może zdecydować się na montaż podtynkowej lub nadtynkowej instalacji elektrycznej. Jak informuje ekspert z firmy Tomtech:

„Instalacja podtynkowa jest najbardziej popularna. Pozwala na ukrycie przewodów w ścianach, co w żaden sposób nie zaburza estetyki pomieszczeń. Wadą tej instalacji jest jednak konieczność skuwania tynków, kiedy przyjdzie czas, by ją wymienić lub zmodernizować. Dlatego też rekomendujemy swoim klientom wykonanie instalacji elektrycznej z kabli miedzianych, które cechują się najdłuższą żywotnością”.

Instalacja nadtynkowa sprawdzi się natomiast wszędzie tam, gdzie zachowanie schludności aranżacji jest sprawą drugorzędną. Przewody układane są na ścianach, dzięki czemu domownicy mają do nich swobodny dostęp. Instalacja nadtynkowa to dobry wybór do kotłowni, garażu, piwnicy i pozostałych pomieszczeń gospodarskich.

Jaki układ instalacji sprawdzi się w mieszkaniu, a jaki w domu jednorodzinnym?

Wszystkie obwody elektryczne łączą się w jeden układ, który zasila cały dom bądź mieszkanie. Do wyboru są układy jednofazowe oraz trójfazowe. W tych pierwszych napięcie wynosi 230V, a w tych drugich – 400V. Jeżeli gospodarstwo domowe jest małe, możemy korzystać z układu jednofazowego, który umożliwi jednoczesną pracę kilku urządzeń bez żadnych zakłóceń. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku domów jednorodzinnych, które zużywają duże ilości prądu. Tutaj polecane są układy trójfazowe, które poradzą sobie z większym obciążeniem. Fachowcy z firmy Tomtech zadbają również o wykonanie uziomu, który powinien być niezbędnym elementem instalacji elektrycznej w każdym budynku.