Oznakowania drogi nie można dowolnie zmieniać. Nie można sobie ot, tak wziąć znaku pionowego i postawić go na wybranym odcinku drogi. Ich montaż jest regulowany konkretnymi przepisami. Zajmują się nim firmy jak np. firma TRAFICO zajmująca się kompleksowym oznakowaniem dróg i ulic. Jak przebiega proces zarządzania zmianami oznakowania dróg. Kiedy jest to możliwe?

Oznakowanie dróg a prawo

Montaż znaków pionowych, jak i poziomych nie odbywa się w sposób dowolny. Podobnie jest ze zmianą organizacji ruchu drogowego. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy TRAFICO Marta Oksięciuk-Błońska:

Ustawianie znaków dokładnie opisane jest w art. 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym, jak również w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 23 września 2003 r., w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym ruchem. Przede wszystkim wynika z nich, że rozmieszczaniem znaków i ich zmianą mogą zajmować się jedynie wybrane organy zarządzające ruchem danej kategorii. Jeśli sprawa dotyczy dróg gminnych pozwolenie należy uzyskać od zarządzającego danym obszarem burmistrza, wójta lub prezydenta miasta, który nadzorowany jest przez wojewodę.

Jak wyjaśnia nam nasz rozmówca do montażu oznakowania pionowego niezbędne jest uzyskanie tzw. zatwierdzenia organizacji ruchu. Na jego podstawie powstają mapki z naniesionymi wspomnianymi znakami, co potwierdza się pieczątką stosownego urzędu.

Kiedy można zmienić oznakowanie drogi?

Zmian oznakowania drogi musi być zawsze wykonana na podstawie pozytywnie rozpatrzonego wniosku przez firmę zajmującą się kompleksową obsługą Generalnych Wykonawców. Przykładem jest tu wspomniana firma TRAFICO, która od 2016 roku zajmuje się inżynierią ruchu drogowego. Czasowa zmiana organizacji drogi jest możliwa tylko na podstawie projektu zatwierdzonego stosowną pieczęcią, np. na czas prowadzonych robót i inwestycji, bądź też gdy ruch drogowy ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa prowadzonych robót nie może odbywać się w dotychczasowy sposób.