Remont to moment, aby zastanowić się, jak sprawić, by nasz dom wyglądał niebanalnie. Jednym ze sposobów na zrobienie wrażenia jest dobre oświetlenie. Na przykład popularny ostatnimi czasy sufit podwieszany, który ma wiele zalet. To nie tylko sposób na ciekawą aranżację wnętrza, ale również metoda ukrycia niechcianych elementów. Jakie rodzaje sufitów podwieszanych mamy do wyboru? Kto wykona dla nas taki sufit? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Czym jest sufit podwieszany?

Sufity podwieszane są alternatywą dla pracochłonnego i uciążliwego wyrównywania sufitu. Wykonuje się je najczęściej z profili aluminiowych z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Zdarza się, że zamiast płyty gipsowej stosuje się wełnę mineralną lub drewno, jednak są to mniej popularne rozwiązania. Taki sufit spowoduje jednak obniżenie pomieszczenia o 8-15 centymetrów zależnie od sposobu zamocowania rusztu. Cała konstrukcja pozwala na zamaskowanie nierówności i niedoskonałości sufitu, elementów instalacyjnych lub ciekawy montaż oświetlenia.

Rodzaje sufitów podwieszanych – co możemy wybrać?

Istnieje kilka rodzajów sufitów podwieszanych, a różnią się one między sobą materiałami wykorzystanymi do wykonania oraz efektem końcowym, jaki pozwalają osiągnąć. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • Sufity dekoracyjne – najpopularniejsze rozwiązanie, wykorzystujące płyty kartonowo-gipsowe.
  • Sufity z kasetonów – Zwykle pokrywają całą powierzchnię sufitu. Na ruszcie umieszcza się pojedyncze płyty, które są dostępne na rynku w różnych kształtach, wzorach i kolorach. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że w takiej konstrukcji ma się łatwy dostęp do ukrywanych pod nią elementów infrastruktury.
  • Sufity z oświetleniem LED - To popularne rozwiązanie, które może stać się zarówno głównym źródłem światła jak i dodatkowym w pomieszczeniu. Pełni również funkcję dekoracyjną.
  • Sufity rastrowe – dzięki temu rozwiązaniu uzyskujemy futurystyczny efekt, gdyż konstrukcja stworzona z aluminiowych elementów jest niewypełniona niczym wewnątrz.
  • Sufity ażurowe – daje możliwości stworzenia przeróżnych wzorów, często wykorzystuje się do niego drewno.

Zalety sufitów podwieszanych

Posiadają one wiele zalet. Między innymi ich montaż pozwala na zamaskowanie wszelkich niedoskonałości znajdujących się na stropie. Dodatkowo pod tego typu sufitami ukryte mogą być instalacje, rury, kanały wentylacyjne, a także rozmaite zadrapania, czy pęknięcia. Ciekawostką jest fakt, że dobrze sprawdzają się także jako elementy wyciszające. Gdy zależy nam na tym, aby sufit podwieszany cechował się izolacją akustyczną, powinniśmy między nim a stropem ułożyć warstwę materiału izolacyjnego. Do korzyści, jakie daje nam montaż sufitu podwieszanego, należy zaliczyć także możliwość montażu ciekawych rozwiązań oświetleniowych.

Jeśli zależy nam na profesjonalnym wykonaniu i wysokiej estetyce sufitu powinniśmy jego wykonanie powierzyć specjalistom w tej dziedzinie takim jak Artifex Firma remontowo-usługowa Grucza Krzysztof, która oferuje kompleksowe wykończenia wnętrz i do wszystkich zleceń podchodzi fachowo i z pełnym zaangażowaniem.