Instalacja grzewcza to jeden z najważniejszych systemów, w jaki musi być wyposażony każdy budynek. Niestety z roku na rok koszty materiałów opałowych rosną, a nasze wynagrodzenie niekoniecznie. Często też straty ciepła spowodowane są wiekiem materiałów budowlanych i samej konstrukcji. W tym przypadku ratunkiem może być remont domu. Przedstawiamy trzy sposoby, które pozwolą nam zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Wymiana źródła ciepła

Domy w Polsce ogrzewane są przy użyciu różnych materiałów opałowych. Do najpopularniejszych wciąż należą te tradycyjne, czyli węgiel oraz drewno, ale alternatywne rozwiązania takie jak instalacja gazowa czy pompa ciepła nie pozostają daleko w tyle. Jeśli w naszym domu znajduje się stary system grzewczy, warto zastanowić się nad jego modernizacją choćby ze względu na nasze bezpieczeństwo. Warto przy tej okazji zastanowić się nad wymianą źródła ciepła na inne niż dotychczasowe. To najdroższy i najbardziej skomplikowany z proponowanych w artykule sposobów. Remont instalacji grzewczej to poważna inwestycja, do której realizacji zaangażować należy uprawnionych specjalistów.

Koszty ogrzewania zależą w dużym stopniu od wydajności urządzeń. A ta będzie nieco inna dla każdego rodzaju kotłów grzewczych – na przykład sprawność kotła starego typu nie przekracza 70% podczas gdy sprawność kotłów kondensacyjnych przekracza 100% dzięki odzyskowi energii z powstałej w procesie spalania pary wodnej. System grzewczy należy również dopasować do rozmiarów domu oraz jego zapotrzebowania w energię cieplną. Rozwiązaniem, które pozwala obniżyć koszty ogrzewania, a tym samym zapewnia optymalne warunki w pomieszczeniu, jest wyposażenie grzejników w regulację temperatury.

Wymiana drzwi i okien

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele ciepła ucieka z wnętrza domu przez nieszczelne drzwi i okna. Choć stosowane w nowym budownictwie okna PVC charakteryzują się w tym zakresie dobrymi parametrami, to w kamienicach i starych domach nadal spotkać możemy drewniane, które bez właściwej konserwacji i pielęgnacji uległy rozszczelnieniu. W takiej sytuacji konieczna będzie wymiana okien i drzwi wejściowych na nowe. Na rynku dostępne są rozmaite profile wyposażone w rozwiązania, które pozwalają skutecznie zatrzymać ciepło w pomieszczeniu. To sprawia, że potrzeba mniej energii do ogrzania domu, co przekłada się na oszczędności. W doborze odpowiednich warto poradzić się fachowca z branży.

Montaż sufitu podwieszanego

Mniej energii wymaga ogrzanie małych pomieszczeń, dlatego w przypadku wysokich mieszkań warto zastanowić się nad sposobem na ich obniżenie. Montaż sufitu podwieszanego ma kilka zalet. Przede wszystkim podnosi walory estetyczne, jeśli wykonamy go poprawnie. Powinna zająć się tym doświadczona firma, taka jak M-M Design. Przy pomocy sufitu podwieszanego zyskujemy gładki i jednolity sufit z płyt gipsowo-kartonowych, dzięki któremu możemy ukryć biegnące pod stropem rury i inne mankamenty. Umożliwia on ponadto założenie nietypowego oświetlenia. Pomieszczenie z sufitem podwieszanym staje się niższe, co mniejsza przestrzeń wymagająca ogrzania.