Instalacja wodociągowa oraz kanalizacyjna wykonywana jest w domu jednorodzinnym po zakończeniu stanu surowego, aczkolwiek część prac warto przeprowadzić już w trakcie stawiania obiektu budowlanego. Takimi pracami mogą być przygotowania podłączeń z siecią wodno-kanalizacyjną. Oczywiście sposób dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków powinien być określony w pozwoleniu na budowę. Dlaczego wykonanie instalacji zlecić fachowcom, takim jak firma Twoje-Instalacje Przemysław Borkowski, i co warto wiedzieć o ich montażu?

Wykonanie instalacji wodnej i kanalizacyjnej – o czym trzeba pamiętać?

W przypadku dostarczania wody do domu jednorodzinnego z sieci wodociągowej oraz kierowania ścieków do kanalizacji, niezbędne jest wykonanie przyłączy na warunkach, które określone są przez firmę wodno-kanalizacyjną. Najczęściej zapewnia ona też przyłącze do wodomierza, który umieszcza się w studzience lub w piwnicy, aczkolwiek możliwe jest zamocowanie go w innych pomieszczeniach. Jeśli chodzi o sieć kanalizacyjną, wówczas przyłączenie dochodzi do studzienki rewizyjnej albo kinety.

W przypadku korzystania z własnego ujęcia wody np. studni oraz bezodpływowych zbiorników na ścieki (szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków), ich lokalizacja powinna być zaznaczona na planie zagospodarowania działki. W sytuacji zmiany usytuowania wspomnianych obiektów lub zmiany sposobu odprowadzania ścieków konieczne jest zgłoszenie tego do starostwa. Jeżeli przez 30 dni nie otrzymamy sprzeciwu urzędu, możemy rozpocząć realizację planowanych prac. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, wykonanie naszego planu może uniemożliwić mała powierzchnia działki, nieodpowiednie warunki gruntowo-wodne lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Z kolei, gdy zdecydujemy się na korzystanie wyłącznie z własnego ujęcia wody, trzeba pamiętać, że oprócz wykopania studni, musimy zapewnić możliwość czerpania jej za pomocą pompy. Rodzaj urządzenia pompującego wodę zależy od głębokości lustra wody w studni. Jeśli znajduje się ono na głębokości 7 metrów, wystarczy pomocą samozasysająca, natomiast przy niższym poziomie, konieczne jest zamontowanie pompy głębinowej.

Montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej – jakie wybrać rury?

Montaż kanalizacji wymaga odpowiedniej wiedzy. Na początku należy wybrać odpowiednie rury, którymi ścieki będą odprowadzane z domu jednorodzinnego. Wewnętrzne instalacje kanalizacyjne, które wykonuje m.in. firma Twoje-Instalacje Przemysław Borkowski w miejscowości Aleksandrów Łódzki, w województwie łódzkim, zazwyczaj stworzone są z rur z tworzywa sztucznego, które najczęściej wyprodukowane są z PVC, a rzadziej z polipropylenu. Rury kanalizacyjne charakteryzują się dość dużymi średnicami, dlatego niezbędne może okazać się wykonanie rozkuć w ścianach i stropach. Należy jednak pamiętać, że rury o różnych średnicach mają rozmaite przeznaczenie. Te o przekroju 110 mm wykorzystuje się do układania pionów i odprowadzania ścieków z sedesów. Rury o średnicy 75 mm służą jako piony nieodprowadzające. Z kolei te o średnicy 50 mm stosuje się jako odgałęzienia do umywalek, wanien, zlewozmywaków i brodzików. Natomiast rury o przekroju 40 mm nadają się do wykonywania krótkich podłączeń do pojedynczych urządzeń sanitarnych.

Dlaczego wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej powierzyć fachowcom?

Woda i kanalizacja to nieodzowne elementy każdego budynku, a ich prawidłowe działanie ma ogromne znaczenie dla komfortu oraz bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego ważne jest, aby instalację wodno-kanalizacyjną wykonać zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z najwyższą starannością. Doświadczeni hydraulicy z firmy Twoje-Instalacje Przemysław Borkowski mają odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę techniczną potrzebną do prawidłowego wykonania instalacji. Dzięki temu, że są oni specjalistami w swoim fachu, mogą zaproponować najlepsze rozwiązania, odpowiednie do indywidualnych potrzeb klienta. Doświadczeni hydraulicy posiadają również profesjonalny sprzęt, który pozwala im na wykonanie prac precyzyjnie i szybko.