Geodeci zajmują się m.in. tworzeniem map do celów projektowych, inwentaryzacją powykonawczą czy też wznawianiem punktów granicznych. Częścią ich pracy są również podziały nieruchomości, a także tyczenie budynków. Na czym polegają te dwa ważne procesy geodezyjno-kartograficzne? Szczegóły przedstawiamy w dalszych częściach artykułu. Znaleźć można w nim również informacje o usługach biura Ziółkowski&Bogusz Geodezja, które wybierane jest każdego roku przez setki klientów indywidualnych oraz biznesowych.

Podziały nieruchomości – czym są i kiedy się je przeprowadza?

Podziały nieruchomości najczęściej dotyczą działek budowlanych. Polegają one przede wszystkim na wydzieleniu z danego terenu jego części i przeniesieniu na nią własności. Podziały przeprowadza się bowiem głównie po to, by jedną większą działkę zamienić na dwie lub kilka mniejszych przekazywanych na sprzedaż. To wtedy oprócz samego podzielenia w terenie wraz z zaktualizowaniem mapy zasadniczej, ważne jest też przejście odpowiedniej procedury administracyjnej. Przede wszystkim istotne jest założenie nowej księgi wieczystej dla utworzonego gruntu. Informacja o jego oddzieleniu od nieruchomości właściwej musi być ujęta także w wyjściowej księdze wieczystej. Oprócz tego ważne są – przy transakcji sprzedaży działki – akty notarialne.

Jak zaś wygląda całe postępowanie podziału działki? Odbywa się ono na wniosek właściciela, który musi podjąć współpracę z geodetą. Cała procedura administracyjna jest wszczynana i prowadzona przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Dokumenty tworzone przez pracownie geodezyjne muszą zatem trafić do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania urzędu gminy. Co należy zaś dostarczyć do odpowiednich działów? Oprócz wniosku o podział nieruchomości ważne są dokumenty:

  • stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości,

  • wypis i wyrys z katastru nieruchomości,

  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu,

  • wstępny projekt podziału,

  • protokół z przyjęcia granic nieruchomości,

  • wykaz zmian gruntowych,

  • wykaz synchronizacyjny,

  • mapa z projektem podziału. 

Tyczenie obiektów budowlanych

Podobnie jak podział nieruchomości, również i tyczenie jest procesem geodezyjnym, kartograficznym, a także administracyjnym. Polega ono przede wszystkim na pomiarze w terenie i wyznaczeniu punktów położenia budynku w przyjętym układzie odniesienia. Tyczenie jest ważne zaś przy każdej inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę. Może to być zarówno budowa domu jednorodzinnego, jak i realizacja projektów kładzenia dróg. Podkreślić przy tym należy, że samo geodezyjne tyczenie zawsze dokonywane jest na podstawie projektów architektonicznych (by wytyczyć budynek, niezbędne są rysunki „projekt zagospodarowania terenu - PZT” oraz rysunek „rzut fundamentów”, a w przypadku inwestycji liniowych wytyczeniu podlegają punkty załamania osi przebiegu oraz punkty węzłowe danego obiektu).

Tyczenie budynków najlepiej zlecać tym biurom geodezyjnym, które oferują klientom pełną obsługę inwestycyjną. Na to mogą liczyć partnerzy biznesowi pracowni Ziółkowski&Bogusz Geodezja. Czym zaś kończy się cały proces tyczenia? Inwestor otrzymuje od uprawnionego geodety szkic tyczenia. Istotny jest też wpis do dziennika budowy. Obecnie szkice tyczenia mogą być zarówno przygotowane w formie papierowej, jak i cyfrowej.

Co jeszcze oferuje biuro Ziółkowski&Bogusz Geodezja?

Biuro geodezyjne Ziółkowski&Bogusz Geodezja zapewnia kompleksowe usługi, które ważne są na różnych etapach prowadzenia inwestycji budowlanych. Prócz podziału nieruchomości i tyczenia budynków klienci mogą zlecić tejże pracowni przygotowanie map do celów projektowych, inwentaryzację powykonawczą czy sporządzenie dokumentacji do celów prawnych.