Tyczenie budynku to istotny etap procesu budowlanego, który polega na stworzeniu zarysu przyszłej nieruchomości. Jeżeli zależy Ci, aby inwestycja przebiegała sprawnie, skorzystaj z usług biura geodezyjnego PUI Iława, które zrealizuje wszystkie czynności przewidziane przez prawo budowlane. Sprawdź, z czym wiąże się procedura tyczenia, i kiedy dokładnie powinna być przeprowadzona.

Tyczenie budynku – co to jest?

Tyczenie to czynność polegająca na wyznaczeniu usytuowania budynku względem granic, charakterystycznych punktów działki i otoczenia, oraz zorientowanie względem stron świata. Geodeta wytycza osie konstrukcyjne ścian i głównych elementów konstrukcyjnych, które posłużą do określenia położenia innych elementów budynku.

Bardzo istotnym etapem prac jest wyznaczenie „zera” budynki, czyli jego wysokości w terenie na nieprzemieszczalnym punkcie w terenie. Czynności geodezyjne muszą być wykonane z należytą starannością, ponieważ to od nich zależy precyzja przeniesienia projektu usytuowania budynku w teren

– wyjaśnia pracownik PUI Iława.

Specjalista z PUI Iława radzi: kiedy wytyczyć budynek?

Wytyczenie budynku wykonuje się zazwyczaj po wstępnym wykopie, czyli po pracy ciężkiego sprzętu, kiedy nie ma ryzyka, że punkty ulegną zniszczeniu. Jak wskazuje specjalista z PUI Iława, najlepszym momentem na tyczenie jest moment po odsunięciu warstwy humusu na odkład i po wykonaniu wykopu. Po wyznaczeniu osi wykonawca i kierownik budowy sprawdzają ich usytuowanie względem siebie. O ile przekątne i usytuowanie prostopadłe/równoległe są weryfikowane dwukrotnie, o tyle usytuowanie względem poziomu zero i ogrodzenia jest sprawdzane wyłącznie przez geodetę. Nie pozwól sobie na omyłki – zatrudnij specjalistów z długoletnim doświadczeniem w branży, którzy wykonują swoją pracę z należytą starannością. Uwaga! Nieprawidłowe tyczenie powoduje, że budynek będzie wykonany niezgodnie z projektem oraz decyzją pozwolenia na budowę. Konsekwencje są naprawdę poważne!