Dobrze zaprojektowana logistyka przedsiębiorstwa gwarantuje znaczące usprawnienie a co za tym idzie obniżenie kosztów procesu produkcyjnego. Pod terminem transport, kryje się nie tylko dystrybucja zewnętrzna na linii klient producent ale również wewnątrz zakładowe składowanie i przewóz towarów. Obsługa dostawcza dla linii przemysłowych wymaga przewozu dużej ilości dobrze zabezpieczonego towaru. Do tej roli idealnie nadają się palety transportowe. 

Jakie rodzaje palet są dostępne na rynku?

Do transportu ciężkich towarów wykorzystywane są plastikowe palety o udźwigu statycznym do 5000 kg. Aby wzmocnić wytrzymałość konstrukcji wzmacnia się ją stalowym stelażem. Waga samej palety jest stosunkowo mała w porównaniu do udźwigu gdyż wynosi zaledwie 17 kg. Ażurowa konstrukcja nie tylko zmniejsza ciężar platformy ale również ułatwia odpływ płynów w przypadku uszkodzenia pakunku przewożonego lub składowanego na niej. Dodatkowe elementy takie jak podkładki antypoślizgowe i ranty zabezpieczające chronią towar przed niepożądanym, samoczynnym zsuwaniem. Innym popularnym typem są plastikowe palety kontenerowe o konstrukcji gniazdowej. Są to lekkie stelaże odporne na zawilgocenie i działanie większości chemikaliów. Dlatego znajdują szerokie zastawanie w przemyśle chemicznym i budowlanym. Ich dużą zaletą jest to, że można je czyścić np. przy użyciu urządzeń wysokociśnieniowych. Koszt specjalistycznych podstaw transportowych jest dosyć wysoki i znacznie przewyższa cenę klasycznych drewnianych palet transportowych. Nie warto zatem inwestować dużych środków jeśli nie istnieje wyraźna potrzeba użycia specjalistycznego sprzętu. Większość towaru można równie dobrze i skutecznie przemieszczać i składować na zwykłych paletach drewnianych.  

Do czego można wykorzystać palety drewniane

Palety  wykonane  z drewna od lat cieszą się dużą popularnością nie tylko w Polsce ale w całej Unii Europejskiej. Drewno jest materiałem tanim i łatwo dostępnym. Do budowy platform wykorzystuje się najczęściej  drewno pozyskiwane z drzew iglastych takich jak sosny, świerki czy cisy. Te gatunki stosunkowo szybko rosną. Kolejną zaletą palet drewnianych jest to, że materiał ten stosunkowo dobrze znosi oddziaływania atmosferyczne. Dzięki temu stelaże z drewna mogą skutecznie pracować zarówno wewnątrz hali jak i na zewnątrz, na otwartym placu paletowym. Ich konstrukcja jest lekka ale bardzo wytrzymała. Świetnie przenoszą znaczne ciężary. Pozwala to skutecznie statycznie utrzymać towar o masie około 4000 kg.  Rozstaw słupków jest dostosowany do szerokości wideł standardowych wózków widłowych obsługujących większość hal produkcyjnych czy magazynów. Palety drewniane wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. W przetwórstwie spożywczym używa się je do przewozu żywności. Na drewnianych platformach można przewozić również leki czy różnego typu materiały budowlane. Składowanie drewnianych palet jest dosyć kosztowne. Wynika to z wielu powodów. Po pierwsze należy dysponować dużą ilością  miejsca, gdyż nośniki te mają znaczne wymiary. Standardowe długości boków palet drewnianych to przykładowo 1200 na 800 mm. Ponadto aby palety nie uległy zniszczeniu wymagają odpowiednich warunków składowania. Dlatego powszechną praktyką jest zakup palet, np. od firmy Euro-Mar, gdy pojawia się konieczności transportu danego towaru a następnie, po dowiezieniu ładunku do celu sprzedaż w tej samej firmie. Tego typu przedsiębiorstwa zajmują się również naprawą oraz odnawianiem palet drewnianych. Daje to gwarancje taniego pozyskiwania sprawdzonego i solidnego nośnika towarowego.