Zanim zdecydujemy się na rozwiązanie w postaci sauny ogrodowej, warto będzie zaczerpnąć na ten temat nieco informacji. Co prawda, jest to szczególnie atrakcyjny pomysł na urozmaicenie wyposażenia naszego ogrodu, ale trzeba przy tym także pamiętać, że zakup sauny ogrodowej będzie wiązał się z kilkoma kwestiami natury technicznej, których to nie można zaniedbać.

Podstawowe informacje

Na początek, najlepiej będzie zacząć oczywiście od wszelkich podstawowych kwestii, o które to będziemy musieli zadbać w momencie, gdy pragniemy postawić saunę w naszym ogrodzie. Co ciekawe, warto sobie od razu tutaj zaznaczyć, że saunę w formie wolnostojącej jesteśmy w stanie wybudować we własnym zakresie. Jeśli więc czujemy się na siłach i mamy doświadczenie w związku z budową przeróżnych konstrukcji, być może dobrym pomysłem okaże się postawienie właśnie na tego typu rozwiązanie. Jeśli jednak nie zależy nam na tym, bez obaw, obecny rynek w naszym kraju oferuje liczne możliwości, dzięki którym będziemy mogli wybrać najbardziej odpowiadającą nam pod różnymi względami saunę. Z pewnością zastanawiacie się, czy sauna w ogrodzie rzeczywiście okaże się dobrym pomysłem.

Szczególnie wątpliwości może budzić sprawowanie sauny podczas zimy. W rzeczywistości jednak, wcale nie będziemy musieli się martwić o ten aspekt, gdyż skrajne temperatury w przypadku sauny stanowią absolutnie podstawowy element, o który to muszą zadbać producenci tworząc poszczególne konstrukcje tego typu. Dlatego też w momencie, gdy boimy się o funkcjonowanie sauny ogrodowej w różnych warunkach, najlepiej będzie spytać wybranego producenta, dlaczego sauna nie będzie w żaden sposób sprawiała problemów zimą czy też latem. W temacie saun ogrodowych warto będzie poruszyć jeszcze kilka kwestii, ale zanim to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że informacje na ten temat udało nam się uzyskać od ekspertów z firmy AMS Sauna świadczącej usługi związane ze sprzedażą oraz montażem saun.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli zdecydujemy się na zakup sauny ogrodowej, stanie przed nami wybór w postaci dwóch rodzajów tego typu rozwiązań. Pierwszy z nich stanowią sauny ogrodowe w postaci domków, czyli inaczej mówiąc, niewielkie drewniane konstrukcje przypominające altankę, które to dodatkowo zawierają w sobie kabinę z sauną oraz przebieralnię. W przypadku tego typu sauny ogrodowej, nierzadko stawia się także na zadaszony taras, który to pozwala na skorzystanie z takich dodatkowych opcji, jak wygodna ławka do siedzenia czy też balia ogrodowa. Mała sauna ogrodowa w formie domku mieścić będzie maksymalnie do pięciu osób, natomiast duża sauna tego typu będzie w stanie pomieścić nawet dziesięć osób. Jednakże, nie zawsze będziemy chcieli zdecydować się na saunę ogrodową w formie domku.

W takiej sytuacji, z pomocą przyjdą nam z kolei sauny ogrodowe w kształcie beczki, które to ustawia się zarówno w pionie, jak i poziomie. Warto tutaj zaznaczyć, że beczki sprawdzą się szczególnie w ogrodach stawiających na estetykę rustykalną czy też po prostu wiejską. Sauny ogrodowe beczki to bardzo dobry pomysł także na wszelkich terenach górskich, gdzie szczególnie wykorzystywane są jako atrakcje przeróżnych kurortów, pensjonatów oraz spa. Co więcej, decydując się na saunę ogrodową w formie beczki nierzadko będziemy musieli wydać znacznie mniej pieniędzy niż w przypadku wyżej opisywanego rodzaju, co może stanowić dodatkową zaletę.

Wymogi

Na koniec, w temacie sauny ogrodowej dobrze będzie poruszyć także kwestię dwóch wymogów, jakie to będziemy musieli spełnić w celu jej bezpiecznego użytkowania. Pierwszy wymóg stanowi przygotowanie stabilnego oraz płaskiego podłoża. Tutaj, najlepiej będzie postawić na rozwiązanie w postaci betonowej wylewki albo kostki brukowej, które to pozwolą spełnić ten wymóg w niemal idealny sposób. Oprócz tego, sauna ogrodowa będzie od nas wymagała jeszcze jednego elementu w postaci oczywiście przyłącza elektrycznego, które to będzie niezbędne w celu zasilania w odpowiedni sposób pieca sauny oraz oświetlenia wewnętrznego.