Prace brukarskie nie są takie łatwe jakby mogło się to wydawać. Wymagają one szerokiej wiedzy materiałoznawczej, geotechnicznej, a także tej dotyczącej robót ziemnych. Ważnymi elementami prac jest bowiem niwelowanie terenu, wymiana gruntu, tworzenia warstw filtracyjnych, a także korytowanie. Sam wybór wysokiej klasy kostek nie jest zatem najważniejszy. Warto również zwracać uwagę na montaż, który dzisiaj powinien odbywać się półautomatycznie lub automatycznie w nowoczesnych systemach.

Czym są systemy układania kostki brukowej?

Za systemy układania kostki brukowej zalicza się specjalne metodologie ich klinowania wraz ze ścisłą kontrolą odstępów, wiązań oraz różnych zabezpieczeń. Ma to na celu usprawnienie pracy zespołowi brukarskiemu, co prowadzi do obniżonych kosztów inwestycji i większego zadowolenia inwestora. Największą zaletą nowoczesnych systemów układania bruku jest jednak to, że niwelują one ryzyko przemieszczeń kamieni wraz z najwyższej klasy stabilizacją. Dzięki temu obciążenia statyczne oraz dynamiczne, którym będzie poddawany chodnik, plac, ścieżka, podjazd, czy też parking, mogą być znacznie wyższe. Jest to ważne między innymi dla inwestorów biznesowych, którzy realizują budowę przestrzeni dla samochodów przed galeriami handlowymi i innego typu sklepami.

Warto wiedzieć! Systemy układania kostek brukowych to albo specjalnie opisane metodologie montażu bruku od danego producenta, albo wypracowane techniki pracowni brukarskiej.

Jakie są zalety stosowania nowoczesnego systemy układania kostki brukowej?

Zalet stosowania nowoczesnych systemów układania kostki brukowej jest wiele. Przede wszystkim należy jednak wyróżnić możliwość stworzenia stabilnej, pięknej oraz równej powierzchni, która będzie odporna na wybrzuszenia, przesunięcia, czy innego rodzaju odkształcenia. Te pojawiają się nie przy zakupie niskich jakościowo kostek, ale przy nieodpowiednim montażu. To dlatego współpraca z renomowaną pracownią jest tak ważna. SOLID-BRUK – firma prowadzona przez Przemysława Pośpiecha to jeden z polecanych partnerów, który stosuje specjalną technologię przenoszenia obciążeń, zapobiegając tym samym uszkodzeniu krawędzi kostek.

Jakie są jeszcze zalety precyzyjnego i przy tym często zautomatyzowanego systemu układania kostek brukowych? Przede wszystkim możliwość wymiany i  uzupełniania pojedynczych elementów nawierzchni z  zachowaniem pierwotnej formy całej konstrukcji, czy też zapewnianie jej idealnego odprowadzania wód opadowych. Jest to wynik nie tylko stałej szerokości fug, ale również ma na to wpływ dobre spoiwo i utwardzone koryto wraz z warstwą filtracyjną.