Taras to niezwykle istotne miejsce w większości naszych domów, które bardzo często stanowi przedłużenie salonu lub jadalni, pełniąc wraz z nimi funkcje wypoczynkową i reprezentacyjną. Niemniej jednak ze względu na specyfikę tego miejsca oraz fakt, że jest ono narażone zazwyczaj na działanie czynników atmosferycznych, należy zadbać o dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Do szczególnie polecanych produktów układanych na tego typu powierzchniach zalicza się płyty tarasowe. Aby jednak prawidłowo pełniły one swoje funkcje muszą zostać prawidłowo ułożone.

Dlaczego płyty tarasowe

Płyty tarasowe do doskonała alternatywa dla materiałów takich jak płytki ceramiczne, kostka brukowa, a także deski, zarówno te naturalne, jak i kompozytowe. Wynika to z faktu, że producenci i dystrybutorzy płyt tarasowych, w tym także firma Świat Kostki, oferują szeroką gamę produktów o różnorodnych kształtach, wymiarach oraz kolorach. Warto przy tym pamiętać, że materiały tego typu wykonane są zazwyczaj z betonu, a co za tym idzie są one wyjątkowo trwałe oraz odporne na działanie warunków atmosferycznych. W zależności od potrzeb istnieje też możliwość wyboru produktów fabrycznie zaimpregnowanych przed chłonięciem wody oraz wnikaniem brudu i wykwitami. Płyty z betonu mogą mieć także różną grubość (nawet do 8 cm) i wytrzymałość mechaniczną, co pozwala na wykorzystanie ich zarówno jako materiał na taras, jak i do układania na ścieżkach w ogrodzie lub na podjeździe przed domem, umożliwiając dzięki temu spójne stylistycznie wykończenie tarasu oraz domu i przestrzeni wokół niego.

Sposób na trwały i estetyczny taras z płyt

Płyty tarasowe to materiał, który układany może być zarówno na gruncie, jak i na wylewce betonowej, bądź też na płycie żelbetowej znajdującej się np. nad garażem lub pomieszczeniem mieszkalnym. Zanim jednak przystąpimy do tworzenia wymarzonego tarasu należy wykonać projekt, który pozwoli nam określić przede wszystkim powierzchnię na jakiej będziemy układać płyty, ilość materiału jaka będzie nam potrzebna, a także jak należy przygotować podłoże. Odpowiednio wykonany projekt tarasu pozwoli nam również dobrać właściwą metodę układania płyt. Do najpopularniejszych technik pozwalających na wykończenie tarasu płytami betonowymi zaliczyć należy:

  • metodę „na sucho” – która właściwie nie różni się od standardowego sposobu układania kostki brukowej, gdzie pierwszym krokiem jest usunięcie warstwy wierzchniej ziemi (do głębokości 20-30 cm). Gdy pozbędziemy się humusu oraz gruntu rodzimego, wyrównujemy powierzchnię, a w razie potrzeby pokrywamy teren geowłókniną. Następnie wykonujemy podsypkę z zachowaniem odpowiedniego (ok. 2%) spadku oraz wyrównujemy podłoże warstwą piasku, zaś całość utwardzamy zagęszczarką. Kolejnym krokiem jest wykonanie tzw. obrzegowania krawędzi tarasu, po którym następuje układanie płyt tarasowych, przy zachowaniu pomiędzy nimi odstępów o szerokości 5-10 mm, które następnie wypełniamy fugą żywiczną lub piaskiem,
  • metoda „na mokro” – gdzie również niezbędne jest usunięcie warstwy humusu oraz wykonanie odpowiedniej podbudowy i podsypki, przy czym przed finalnym układaniem płyt wykonywana jest wylewka betonowa, którą można dodatkowo wzmocnić stalą zbrojeniową. Po wykonaniu wylewki przystępujemy do układanie płyt, które umieszcza się na 1 cm warstwie elastycznego kleju budowlanego, zaś po wyschnięciu zaprawy klejowej można przystąpić do fugowania,
  • metoda na wspornikach – określana także mianem tarasu wentylowanego. W tym przypadku płyty tarasowe nie mają bezpośredniego kontaktu z podłożem, co zapewnia swobodny odpływ wody deszczowej, ale umożliwia też np. przeprowadzenie pod nimi różnego typu instalacji z łatwym dostępem. Przy montażu tą metodą na odpowiednio przygotowanej powierzchni stopniowo rozstawiane są specjalne wsporniki, na których układa się płyty w taki sposób, aby każda opierała się na nich czterema narożnikami. Warto też zastosować dodatkowy wspornik na środku płyty, co pozwoli później równomiernie rozkładać obciążenia, szczególnie w przypadku dużych elementów.

Tarasy wykończone płytami betonowymi to rozwiązanie, które dzięki doborowi odpowiednich technologii i metod montażu, bez wątpienia stanie się trwałą i komfortową  w użytkowaniu ozdobą każdej posesji.