Windy towarowe czy osobowe można spotkać w szpitalach, apartamentach, urzędach, hotelach czy też w zakładach przemysłowych. Ich rodzajów jest wiele – konstrukcje znacznie mogą się od siebie różnić. Nie tylko design się liczy. Ważna jest przede wszystkim funkcjonalność. Ta najwyższa gwarantowana jest dla urządzeń dźwigowych dla osób niepełnosprawnych. W wielu korporacjach i obiektach publicznych pojawiają się np. platformy schodowe lub też krzesełka schodowe. To nie wszystkie nowoczesne sprzęty dla niepełnosprawnych.

Platformy podłogowe

Pierwszym przykładem nowoczesnych urządzeń dźwigowych dla osób niepełnosprawnych, są platformy podłogowe. Montowane są one w podłogach tak, by były całkowicie niewidoczne. Umieszcza się je przed schodami, a w przypadku konieczności pokonania przez wózek inwalidzki wielu stopni, platforma podłogowa wysuwa się ku górze. Następnie jej podest unosi się delikatnie nad schodami, umożliwiając osobie niepełnosprawnej na bezpieczne przetransportowanie na niższą kondygnację. Tego typu platformy stają się standardem w urzędach czy placówkach kulturalnych. Najlepiej montować je przed schodami składającymi się na kilkanaście stopni.

Nowoczesne schodołazy

Kolejnym przykładem urządzeń dla osób niepełnosprawnych są schodołazy. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie opłacalność budowy windy jest niska lub też nie można zrealizować takiej inwestycji z powodów technicznych. Schodołazy np. zakupują dla swoich niepełnosprawnych mieszkańców wspólnoty mieszkaniowe. Czym jest zaś schodołaz? To nic innego jak specjalny robot gąsienicowy. Podczepia się pod niego wózek inwalidzki, który swobodnie może być ciągnięty w górę lub dół schodów. Jego dużą zaletą jest prostota w transportowaniu, a także do minimum obniżone obciążenie podczas sadzania osoby niepełnosprawnej.

Krzesełka i platformy schodowe

To najpopularniejsze urządzenia dźwigowe dla osób niepełnosprawnych. Ich koszt jest atrakcyjny i łączy się z wysoką funkcjonalnością. Krzesełka i platformy schodowe mogą być także montowane niemalże przy wszystkich konstrukcjach schodów – zwłaszcza tych wielostopniowych oraz stromych. Zasada ich pracy jest zaś bardzo prosta. Poruszają się po specjalnych szynach montowanych w podłożu, balustradzie lub ścianie. Regulowane są zaś automatycznie, bądź dostosowują się do potrzeb osoby niepełnosprawnej – to ona może sterować krzesłem lub platformą poprzez specjalne panele lub piloty. Takie urządzenia warto montować nie tylko w firmach czy obiektach publicznych, ale także w domach.

Dźwigi platformowe i platformy pionowe

Dźwigi platformowe i platformy pionowe to z kolei mini windy dla osób niepełnosprawnych, które wymagają budowy wewnętrznego, ale niewielkiego szybu. Wykonywane są w technologii lekkich konstrukcji, dlatego w prosty sposób można wdrożyć je nawet w małych obiektach. Rodzajów dźwigów platformowych pionowych oraz platform pionowych jest zaś wiele. Wdrażanie w budynkach technologii dźwigowych wraz z usługami konserwacji, przeglądów technicznych oraz serwisu to specjalność firmy Winda Serwis. W jej ofercie znajdują się także dźwigi towarowe, spotykane np. w hotelach i centrach handlowych.

Dlaczego montaż i serwis urządzeń dźwigowych warto zlecić firmie Winda Serwis?

Firma Winda Serwis z siedzibą w Lublinie specjalizuje się w kompleksowej obsłudze urządzeń dźwigowych, oferując profesjonalny montaż oraz serwis. Jeśli zdecydujemy się na zlecenie im tego typu prac, możemy mieć pewność, że zostaną one przeprowadzone z należytą starannością i rzetelnością. Firma ta stosuje tylko wysokiej jakości materiały oraz posiada certyfikaty i uprawnienia do wykonywania montażu i serwisu różnego rodzaju urządzeń dźwigowych. Współpraca z nią to gwarancja bezpieczeństwa oraz długotrwałej i niezawodnej eksploatacji.