Nawierzchnie wyłożone kostką brukową są bardzo wytrzymałe, a ponadto estetycznie się prezentują. Mówi się, że jest to rozwiązanie na każdą posesję. Kostką brukową wykłada się chodniki, podjazdy, ulice i place. Jednak materiał spełnia swoją rolę tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo i profesjonalnie zamontowany. Sprawdź, jak układa się kostkę brukową oraz kto się tym zajmuje.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Prawidłowe układanie kostki brukowej wymaga posiadania i użycia specjalistycznego sprzętu, takiego jak zagęszczarka, niwelator lub długi metr do pomiaru terenu, grabie, szpadel, taczka, miotła, poziomica i łata. W przypadku większych powierzchni pracy do wykopania gruntu konieczna może być koparka. Jeśli wykładane są większe płyty, warto wypożyczyć chwytaki ciśnieniowe. Proces układania kostki brukowej naturalnie dzieli się na kilka etapów, o których informują specjaliści pracujący w firmie Perfekt-Bruk Grzegorza Nogowczyka:

  • Wytyczenie nawierzchni – po przygotowaniu terenu, należy dokonać pomiarów i wyznaczyć granice wykładanej powierzchni za pomocą drewnianych palików lub metalowych szpilek.
  • Korytowanie i profilowanie terenu – ten etap składa się przede wszystkim z usunięcia humusu i wykonaniu wykopów na odpowiednią głębokość. Można rozszerzyć to o kolejne czynności w zależności od specyfiki projektu i terenu pracy.
  • Wykonanie podbudowy – należy tu ułożyć podbudowę (warstwę zapewniającą  odpowiednią nośność, przepuszczalność i mrozoodporność) na wcześniej wyprofilowanej powierzchni.
  • Obrzegowanie nawierzchni przy wykorzystaniu obrzeży chodnikowych.
  • Wykonanie podsypki – ułożenie na wyprofilowanej i zagęszczonej nawierzchni warstwy wyrównawczej o grubości kilku centymetrów.
  • Układanie kostki brukowej od krawędzi nawierzchni.
  • Wykończenia i zagęszczenia – są to między innymi wypełnienia szczelin między kostkami i ubijanie.

Czy kostkę brukową lepiej ułożyć samodzielnie, czy skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Oczywiście samodzielne układanie kostki brukowej jest możliwe do wykonania. Warto jednak zauważyć, że ta praca wymaga profesjonalnego sprzętu. Można go wypożyczyć, ale w ten sposób możliwe jest, że zapłaci się za materiały i sprzęt więcej niż za pracę specjalistów, a efekty będą znacznie gorsze. Dlatego lepiej oddać to osobom mającym wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu można mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, a efekt będzie trwały i estetyczny. Ponadto specjaliści są w stanie doradzić inwestorowi i pomóc mu w dokonywaniu najlepszych wyborów dotyczących materiałów i przebiegu prac.