Z usług asenizacyjnych korzysta wciąż wielu właścicieli nieruchomości. Pomimo rozwoju sieci kanalizacyjnej nadal wiele obszarów gmin może pozbywać się nieczystości płynnych wyłącznie poprzez szambo. Jakie obowiązki spoczywają na właścicielu nieruchomości, znajdującej się poza zasięgiem sieci kanalizacyjnej? W jaki sposób należy zorganizować odbiór nieczystości? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Co o wywozie szamba mówią przepisy prawa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda Gmina ma obowiązek prowadzenia ewidencji nieruchomości, które nie mają dostępu do sieci wodno-kanalizacyjnej. W ich przypadku konieczne jest odprowadzanie nieczystości do przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba.

Jak wyjaśniają pracownicy „Jar-Rol” - to czy zbiorniki są regularnie opróżniane przez firmę asenizacyjną, może zostać zweryfikowane przez pracowników Urzędu Gminy. Ma to zapobiec szkodliwemu procederowi wylewania zawartości szamba poza posesję. Wykroczenie tego typu podlega karze grzywny w wysokości do  5 tys. zł.

Aby móc w razie kontroli potwierdzić regularne opróżnianie zbiornika przez wyspecjalizowaną w tym aspekcie firmę, warto zachować faktury, rachunki lub umowę.

Jak zorganizować opłacalny wywóz szamba?

Częstotliwość odbioru nieczystości płynnych z przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba zależne jest od wielkości i liczby komór zbiornika. Z tego względu przepisy prawa, nie precyzują, co jaki okres właściciel nieruchomości powinien skontaktować się z firmą asenizacyjną. Należy jednak robić to regularnie. Jeśli więc dotychczas wywóz nieczystości realizowany był każdego miesiąca i nagle wystąpiła przerwa dwumiesięczna, może to zrodzić wątpliwości co do sposobu zagospodarowania ścieków.

Nowoczesne zbiorniki wyposażone są w elektryczne czujniki, które informują na bieżąco o poziomie znajdujących się w nich nieczystości. Dzięki temu można zapobiec niekontrolowanym wyciekom, co mogłoby doprowadzić do skażenia środowiska lokalnego. W przypadku szamb starego typu konieczne jest osobne zakupienie i zamontowanie tego elementu.

Poszukują odpowiedniej firmy asenizacyjnej, warto sprawdzić, czy koszt usługi jest stały, czy zależy od ilości wypompowanych ścieków. Druga opcja jest znacznie korzystniejsza ekonomicznie. Ponadto umożliwia odbiór nieczystości, nawet gdy zbiornik nie jest pełny, a właściciele nieruchomości planują wyjazd lub wręcz przeciwnie - spodziewają się przyjazdu gości.

Ponadto warto pamiętać, że bardzo często usługi tego typu nie są realizowane „od ręki”, konieczne jest wówczas ustalenie możliwego terminu opróżnienia szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków.

Właściciele nieruchomości, które znajdują się w fazie budowy, powinni dokładnie przemyśleć lokalizację szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Najlepiej, aby zbiornik był zlokalizowany blisko granicy posesji, dzięki czemu cysterna firmy asenizacyjnej będzie mogła wypompować nieczystości, nie wjeżdżając poza ogrodzenie. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie dodatkowego przewodu, który będzie można podłączyć do rury zamontowanej do szambowozu.