Pobranie dokładnych pomiarów terenu, zaktualizowanie mapy i wytyczenie drogi lub budynku to usługi, które oferuje biuro geodezyjno-kartograficzne Geopr znajdujące się w Gnieźnie. Przed przystąpieniem do budowy domu, uzbrojenia działki lub stworzeniem mapy warto skorzystać z fachowej wiedzy geodety po to, aby nowe instalacje lub budowle były wykonane zgodnie z wymaganą dokumentacją.

Tyczenie budynków i dróg

Proces tyczenia należy do prac geodezyjnych i polega na wskazaniu punktów na budynku lub w terenie. Celem tego działania jest przeniesienie budynku z projektu na działkę. Tyczeniem zajmuje się kierownik budowy wraz z osobami posiadającymi odpowiednią wiedzę geodezyjną. Dokładne wytyczenie budynku lub drogi jest bardzo ważne, ponieważ te obiekty muszą znaleźć się dokładnie tam, gdzie zostały naniesione na plan zagospodarowania terenu. Usługami geodezyjnymi i kartograficznymi, w tym tyczeniem budynków i dróg zajmuje się Paweł Redzimski z firmy Geopr, która znajduje się w Pruszczu w województwie kujawsko-pomorskim.

Wykonanie mapy geodezyjnej

Geodeci zajmują się także wykonywaniem map geodezyjnych: inwentaryzacyjnych, jednostkowych i zasadniczych. Są to dokumenty zawierające dane na temat budynków i gruntów, uzbrojenia terenu i jego ukształtowania. Mapy przydają się wtedy, gdy właściciele chcą dokonać podziału działki lub nieruchomości, złożyć wniosek o warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. Z mapy geodezyjnej odczytać można informacje między innymi o: granicach działek i odstępach pomiędzy znajdującymi się na nich budynkami, usytuowaniu dróg, ulic i terenów zielonych. Koszty wykonania takiego dokumentu jest uzależniony od biura geodezyjnego i waha się w zależności od wielkości miasta. Ceny oscylują w granicach od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Dokładne pomiary gruntów i budynków

Pomiary wysokościowe i sytuacyjne są najczęściej dokonywanymi przez geodetów. W biurze Geopr w Pruszczu wykonuje się pomiary gruntu, mieszkań i domów oraz posesji. Ich celem jest dostarczenie niezbędnych danych dotyczących położenia charakterystycznych punktów lub zaktualizowania mapy zasadniczej. Do pomiarów stosuje się dwa narzędzia: niwelator i teodolit. Pierwszy służy do zmierzenia wysokości różnic pomiędzy punktami w terenie, a drugi – do zmierzenia kątów poziomych i pionowych. Niektóre pomiary, jak kubatury budynku lub konstrukcji budowli, można wykonać za pomocą technologii 3D. Nowoczesny sprzęt z pewnością jest w stanie ułatwić pracę geodecie i wykonać prawidłowe pomiary.