Jeżeli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i po upływnie czasu stwierdziłeś, że Twoja nieruchomość jest zbyt mała dla Ciebie i rodziny, to świetnie trafiłeś! W tym artykule dowiesz się, czemu adaptacja poddasza na cele użytkowe może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oprócz tego, uzyskasz wiedzę dotyczącą aspektów technicznych oraz poznasz ofertę firmy Creator Architekt, która pomoże stworzyć Ci wymarzony projekt. Zapraszamy do lektury!

Zaadoptowanie poddasza – powiększenie powierzchni użytkowej domu

Bardzo wiele osób, po upływie określonego czasu stwierdza, że jego dom jest zbyt mały. Jest to najczęściej efektem powiększenia rodziny lub konieczności stworzenia dodatkowych pomieszczeń, np. na gabinet do pracy w domu. W takiej sytuacji, najczęściej rozważa się zakup nowej nieruchomości. Niestety, generuje to ogromne koszty, a poza tym wiąże się z koniecznością zmiany miejsca zamieszania, na co nie każdy chce się zdecydować. Bardzo dobrym, a co najważniejsze, stosunkowo niedrogim i szybki rozwiązaniem, jest adaptacja poddasza na cele użytkowe. Pozwala to znacząco zwiększyć powierzchnię domu, bez konieczności jego rozbudowy, co nie zawsze jest możliwe i czasem może być ograniczone Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub po prostu zbyt mała powierzchnią działki, na której znajduje się nieruchomość mieszkalna.

Jeżeli planujesz wykorzystać poddasze na cele użytkowe, to punktem wyjścia jest ocena aktualnego stanu technicznego domu, dokładne przeanalizowanie koniecznych do wykonania prac, a także stworzenie projektu, który będzie uwzględniał nie tylko konstrukcję dachową, ale także rozkład pomieszczeń, wraz ze wszystkimi ograniczeniami, mogącymi wynikać, np. z bryły budynku. Warto również zaznaczyć, że adaptacja poddasza daje duże możliwości indywidualnego dopasowania się do potrzeb, ustalenie dokładnej lokalizacji schodów, które umożliwiają stworzenie głównego ciągu komunikacyjnego pomiędzy poddaszem, a parterem domu. Ponadto, można zastanowić się nad rozmieszczeniem okien dachowych. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to może poprosić o pomoc specjalistów z firmy Creator Architekt.

W jakiej sytuacji do adaptacji poddasza potrzebne jest pozwolenie?

Zakres koniecznych do wykonania prac zależy nie tylko od stanu technicznego budynku, ale również od zaawansowania projektu, a przede wszystkim od wysokości ścian kolankowych. W przypadku, gdy są one zbyt niskie, to konieczne jest ich podwyższenie, co uprzednio wymaga zmiany pokrycia dachowego. Jeżeli dach nie jest w najlepszej kondycji i tak planowałeś w niedalekiej przyszłości  remont, to stworzenie pomieszczeń na poddaszu można połączyć z jego wymianą i stworzyć jeden projekt, co oferuje doświadczona firma Creator Architekt Agnieszka Kulikowska z Tczewa w województwie pomorskim.

Do takiego przedsięwzięcia, konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Jednakże, uchyla to furtkę do wprowadzania stosunkowo dużych zmian. Znacznie łatwiej sytuacja przedstawia się, gdy adaptacja poddasza nie wymaga ingerencji w pokrycie dachowe. Ma to miejsce w przypadku, kiedy wysokość ścian przy skosach wynosi przynajmniej 1,9 m. Profesjonalne usługi projektowe i fachowe doradztwo oferuje firma Creator Architekt, która dołoży wszystkich starań, abyś był w pełni zadowolony z uzyskania funkcjonalnej przestrzeni mieszkalnej na poddaszu.