Granice nieruchomości wyznaczają w przestrzeni obszar, w którym właściciel z wyłączeniem innych osób może korzystać ze swego prawa. Przebieg linii granicznych musi być wyznaczony w taki sposób, by dawał właścicielowi poczucie pewności i stabilizacji. Każdy posiadacz nieruchomości może domagać się ustalenia przebiegu granic nieruchomości po to, żeby wyeliminować poczucie niepewności lub zażegnać istniejący spór graniczny. O uzyskanie przebiegu granic działki możemy zwrócić się o pomoc do uprawnionego geodety z firmy Geopol. Zobacz, w jaki sposób wygląda procedura sprawdzenia przebiegu granic, oraz rozgraniczenie działki.

W jaki sposób możemy dowiedzieć się o przebiegu granic?

Jeżeli potrzebujemy uzyskać informację na temat przebiegu granic naszej działki, możemy zwrócić się do odpowiedniej jednostki administracyjnej w starostwie powiatowym (urzędzie miasta na prawach powiatu) właściwym ze względu na położenie działki. Taką jednostką jest wydział geodezji, infrastruktury, lub pokrewny. W Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej uzyskamy wypis i wyrys ewidencji gruntów i budynków. O wskazanie przebiegu granic działki możemy zwrócić się do uprawnionego geodety z firmy Geopol Usługi geodezyjno-kartograficzne Sebastian Polak, który wykona analizę naszej działki oraz zaproponuje dalsze czynności. Przeanalizuje materiały dotyczące stanu prawnego pozyskanego z ODGiK, księgi wieczyste, akty notarialne. Działka, która nie posiada w ODGiK dokumentacji potwierdzającej ustalenie granic, musi zostać zgłoszona przez geodetę procedurą o nazwie Ustalenie granic działki. Jeżeli nie ma sporządzonej dokumentacji albo dane się różnią, geodeta musi przeprowadzić geodezyjne pomiary terenowe lub geodezyjne pomiary fotogrametryczne. Aby można było takie badania przeprowadzić, muszą być o tym powiadomieni właściciele działki i użytkownicy badanych działek, a także osoby, które władają tymi działkami na zasadach samoistnego posiadania.

Kiedy potrzebne jest rozgraniczenie nieruchomości?

W przypadku sporu między właścicielami nieruchomości gruntowej i sytuacji, gdy dokumentacja dotycząca stanu prawnego granic działki nie istnieje, geodeta z firmy Geopol musi przeprowadzić rozgraniczenie nieruchomości. Polega ono na ustaleniu granic działki przez określenie położenia punktów i linii granicznych oraz utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie. Do wniosku o rozgraniczenie nieruchomości należy dołączyć dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (aktualny odpis z księgi wieczystej dla nieruchomości lub akt notarialny nabycia nieruchomości) oraz wypis i wyrys z ewidencji gruntów dla każdej określonej działki. Konieczność rozgraniczenia działki może zachodzić wtedy, gdy inwestor kupuje działkę budowlaną położoną obok innej, nieogrodzonej działki. W ramach sporu między sąsiadami pomoże geodeta, który odnajdzie znaki graficzne ukazujące dokładny przebieg granic między nieruchomościami. W sytuacji, gdy takich znaków nie ma, a sąsiedzi nie potrafią się porozumieć, wtedy geodeta przeprowadzi rozgraniczenie działki. Może to rozgraniczenie przeprowadzić także w sytuacji, gdy nowo utworzona nieruchomość nie posiada jeszcze granic.