System kominowy mis działać sprawnie, tylko wtedy mamy gwarancję tego, że dym jest odprowadzany z pieca w prawidłowy sposób. Z ubiegiem lat elementy systemu kominowego mogą jednak ulec zniszczeniu lub pojawić się mogą nieszczelności przewodów kominowych. W takiej sytuacji trzeba wykonać uszczelnianie kominów.

Uszczelnianie komina - o czym nie można zapomnieć?

Kiedy planujemy wykonać uszczelnienie komina, to musimy wybrać takie rozwiązanie, które będzie funkcjonować przez długi czas. Dzięki temu nie będzie trzeba prac dekarskich powtarzać ponownie w krótkim czasie. Przy uszczelnianiu komina trzeba także zastanowić się, jaki będzie dokładnie zakres prac - czy uszczelnianie ma dotyczyć tylko jednego przewodu kominowego, a może całego komina oraz przewodów wentylacyjnych?

Zanim zatrudnimy firmę, która wykona prace uszczelniające komin, warto zastanowić się nad tym, czy nie będzie konieczny remont całego komina. W niektórych przypadkach bowiem komin jest w już tak złym stanie, że uszczelnianie nic nie pomoże, potrzebne są kompleksowe prace dekarskie i kominiarskie, aby komin ponownie spełniał swoją  funkcję. Warto pamiętać, że dobrze działający i uszczelniony komin to przede wszystkim gwarancja dobrego spalania opału, a także mniejsze ryzyko zatruć spowodowanych tlenkiem węgla.

Jak uszczelnia się komin?

Komin może zostać uszczelniony na kilka różnych sposobów, dobór metody zależy od tego, z czego jest on wykonany i jaki jest jego stan. Najpopularniejszą metodą jest szlamowanie komina. Na czym poleca szlamowanie? Wnętrze przewodów kominowych powlekane jest specjalną zaprawą lub masą uszczelniającą. Często wykorzystywana jest masa SKD, która ma doskonałą odporność na ścieranie i jest odporna na działanie wysokich temperatur.

Przed przystąpieniem do szlamowania komina musi zostać on dokładnie oczyszczony, trzeba usunąć sadzę i inne zanieczyszczenia. Robi się to poprzez wypalanie sadzy lub ręczne jej usuwanie. Profesjonalne firmy zajmujące się uszczelnianiem często też korzystają z kamer inspekcyjnych, które pomagają zlokalizować ewentualne większe pęknięcia lub zatory w kominie.

Plusy szlamowania komina to:

  • szybkie wykonanie;
  • szybkie schnięcie masy uszczelniającej - nowoczesne masy schną już w ciągu 24 godzin;
  • brak konieczności rozbierania czy demontowania komina;
  • prace nie są uciążliwe, można nadal mieszkać w nieruchomości;
  • atrakcyjna cena, o wiele niższa niż remont nowego komina.

Często, jeśli komin jest odpowiednio duży, stosuje się także montowanie wkładu kominowego, który uszczelnia konstrukcję.