Ściany szczelinowe służą do umacniania ścian głębokich wykopów, takich jak komory przewiertów metra, komory startowe czy wykopów będących podziemną częścią obiektów kubaturowych, wysokościowych bądź inżynieryjnych. Z powodu głębokiego posadowienia i technologii wykonania, wykopy te narażone są na działanie wód gruntowych. Konieczne jest więc uszczelnienie ścian szczelinowych, którymi wykańcza się ściany wykopów. Firma ATP Hydroizolacje specjalizuje się w tworzeniu tego typu izolacji metodą iniekcji ciśnieniowej.

Na czym polega uszczelnianie ścian metodą iniekcji ciśnieniowej?

Wbrew pozorom problem przeciekania budynków, a w szczególności ich części podziemnych, nie dotyczy jedynie starych obiektów. Ze zjawiskiem tym bardzo często można spotkać się także w przypadku nowo powstających zabudowań wykonywanych np. w technologii betonów wodoszczelnych. Uszczelnianie ścian szczelinowych metodą iniekcji ciśnieniowej to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kłopotliwych przecieków. Jak wyjaśnia specjalista z firmy ATP Hydroizolacje:

„Metoda ta polega na wtłaczaniu pod ciśnieniem materiałów uszczelniających w betonową powierzchnię. Wykorzystujemy w tym celu żywice epoksydowe, akrylowe lub poliuretanowe. Największą zaletą tej metody jest to, że można ją zastosować zarówno w pracach budowlanych, jak i remontowych, modernizacyjnych. Wybranym preparatem uszczelnia się różnego typu braki, dylatacje, przejścia rurowe, pęknięcia i rysy. Warto dodać, że iniekcja ciśnieniowa to metoda do zadań specjalnych. Można zastosować ją nawet pod wodą”.

Iniekcje kurtynowe jako izolacja wtórna

Firma ATP Hydroizolacje wykonuje także iniekcje kurtynowe, które umożliwiają stworzenie izolacji wtórnej w tunelach, przejściach podziemnych oraz w podziemnych garażach. Technologia ta stosowana jest w Polsce od niedawna, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Uniemożliwia przenikanie wilgoci w strukturę przegrody w już istniejących obiektach, których nie można rozkopać, by stworzyć pionową izolację ścian podziemnych.

Iniekcja kurtynowa polega na wykonaniu sieci otworów na całej szerokości ściany. Następnie fachowcy na styku gruntu i ściany budynku tworzą „kurtynę” przy pomocy żeli akrylowych. Preparat aplikowany jest pod ciśnieniem za ścianę zewnętrzną, gdzie następuje reakcja chemiczna, czego efektem jest powstanie trwałej, wodoszczelnej blokady.

Firma ATP Hydroizolacje może się pochwalić ponad 12-letnim doświadczeniem w tworzeniu izolacji hydrofobowych i wodoszczelnych. Z pełnym zaangażowaniem podchodzi do każdego kolejnego zlecenia, oferując inwestorom fachowe wsparcie techniczne i wykonawstwo na najwyższym poziomie.