Woda to życiodajna ciecz. Oprócz codziennego korzystania z dobrodziejstw jakie kryje ona w sobie, woda ma też bardziej profesjonalne, przemysłowe zastosowanie. Strumień wody pod wysokim ciśnieniem może mieć destrukcyjne działanie, np. uszkodzić budynki czy drogi.  Jednak w toku badań naukowych i rozwoju technologii znaleziono praktyczne wykorzystanie tej z pozoru negatywnej właściwości wody, a mianowicie do cięcia, czyli technologii znanej powszechnie pod nazwą WaterJet. Na czym to polega? Jaka woda używana jest w tych maszynach? Jak się ją uzdatnia?

Jak działa WaterJet?

Rozwój technologiczny sprawił, że różnorodne materiały i substancje wykorzystywane są do celów, z którymi nigdy byśmy ich nie połączyli, które pozornie nie współgrają ze sobą. Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o zastosowanie wody. Kto by bowiem pomyślał, że ta życiodajna ciecz używana będzie do obróbki i cięcia szerokiej gamy surowców? Brzmi co najmniej  dziwnie. To jednak możliwe. Technologia WaterJet to innowacyjne rozwiązanie, umożliwiające bardzo precyzyjną obróbkę takich tworzyw jak kamień, metal, drewno, skóra, tworzywa sztuczne czy piankę. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie możliwa jest obróbka termiczna, a także gdy zawodzi technologia laserowa czy plazmowa.

Skuteczność i wszechstronne zastosowanie WaterJet znacząco wpływa na coraz większą popularność tej metody, która jednocześnie jest przyjazna dla środowiska i zapewnia optymalne wykorzystanie materiału. Co więcej, nie powoduje odprysków czy odkształceń, a dzięki wysokiej jakości ciętych krawędzi, nie wymagają one dodatkowych działań.

-mówią specjaliści z Ampularii.

Cięcie odbywa się przy użyciu bardzo wysokiego ciśnienia, dochodzącego nawet do 4000 barów. Woda przepływa przez bardzo mały otwór, co sprawia, że siła cięcia jest maksymalnie skoncentrowana. Strumień wody jest w stanie przeciąć praktycznie każdy materiał.

Jaka woda jest  potrzebna?

Technologia WaterJet wymaga użycia wody o ściśle sprecyzowanych parametrach. Jakość wody bowiem ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie maszyny. Najważniejsze znaczenie ma jej twardość. Oprócz tego sprawdza się poziom żelaza, manganu, mętność, pH oraz krzemionkę. W celu uzyskania jak najlepszego składu, wodę poddaje się  procesom uzdatniania. Firma Ampularia zajmuje się produkcją urządzeń poprawiających jakość wody wykorzystywanej w technologii WaterJet. Są to specjalistyczne moduły, które dbają o wysoką jakość dostarczanej do cięcia wody. Inne rozwiązanie stanowią urządzenia uzdatniające, jak np. zmiękczacz wody czy filtracja mechaniczna. Odżelaziacz poradzi sobie z żelazem i manganem. Z kolei pozbawienie wody krzemionki możliwe jest przy zastosowaniu systemu odwróconej osmozy lub wymiany jonowej. Uzdatnianie wody to również jej demineralizacja czy dekarbonizacja, dzięki którym woda używana w procesie cięcia zachowuje restrykcyjnie określone parametry.