Ustalanie i wznawianie znaków granicznych to niezbędne czynności w procesie realizacji inwestycji budowlanych, zarówno dla inwestorów, jak i właścicieli nieruchomości. Właściwe przeprowadzenie tych prac geodezyjnych przynosi szereg korzyści, które wpływają na bezpieczeństwo, sukces i efektywność projektu. W artykule przedstawiamy najważniejsze z nich.

Dlaczego warto ustalać granice?

Ustalanie granic i stabilizacja punków granicznych w terenie to istotny element zarządzania nieruchomościami. Dzięki temu właściciel może uniknąć ewentualnych konfliktów z sąsiadami oraz zapewnić sobie spokój i pewność co do zakresu swojej własności. Ponadto ustalone i dokładnie wyznaczone granice zapewniają właściwe planowanie inwestycji na terenie działki oraz pozwalają na jak najbardziej funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. Warto również dodać, że odpowiednio oznaczone granice mogą wpłynąć na wartość nieruchomości, co jest szczególnie istotne w przypadku ewentualnej sprzedaży.

Stabilizacji granic można dokonać w trzech trybach – ustalenie granic, wyznaczanie punktów granicznych i wznawianie znaków granicznych . Procedurę ustalania granic stosuje się gdy brak jest dokumentów pozwalających na wyznaczenie punktów granicznych z odpowiednią dokładnością. Wyznaczyć punkty graniczne możemy gdy istnieją dokumenty pozwalające na ich wytyczenie w terenie z odpowiednią dokładnością. Natomiast  wznowienie to czynność polegająca na odtworzeniu wcześniej ustalonych/wyznaczonych punktów granicznych, które uległy zniszczeniu lub zaginięciu.

Jakie są etapy ustalania i wznawiania znaków granicznych?

Proces ustalania granic i wznawiania znaków / wyznaczania punktów granicznych obejmuje kilka etapów. Należy zwrócić się do geodety, który zajmuje się pracami z zakresu ewidencji gruntów, i zlecić ustalenie wybranych bądź wszystkich granic nieruchomości. Następnie geodeta zgłasza pracę w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i otrzymuje potrzebne materiały, na podstawie których określa, czy i które granice rzeczywiście należy ustalić. Procedura ustalenia granic odbywa się na gruncie w obecności sąsiadów, którzy zostają odpowiednio wcześniej zawiadomieni (najczęściej listownie) o spotkaniu. Warto wspomnieć, że nieusprawiedliwiona nieobecność którejkolwiek z osób nie wstrzymuje ustalenia granic. Punkty graniczne są mierzone z odpowiednią dokładnością i mogą być również zastabilizowane, najczęściej betonowym granicznikiem z krzyżem. Procedura kończy się sporządzeniem protokołu z ustalenia granic, który zamieszcza się w operacie geodezyjnym składanym do PODGiK. Zaklauzulowana przez urząd dokumentacja stanowi podstawę do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków, czyli m.in. do aktualizacji powierzchni działki.

 Zakres działalności firmy Vertical

Firma Usługowo - Handlowa Vertical oferuje kompleksowe usługi geodezyjne, w tym ustalanie granic wraz z wyznaczeniem punktów granicznych czy też wznawianiem znaków granicznych. Działając w branży od wielu lat, zyskaliśmy zaufanie klientów dzięki naszemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu. Nasze podejście do każdego zlecenia jest indywidualne, co pozwala na rzetelne wykonanie powierzonego zadania. Z sukcesem rozwiązujemy nawet bardzo zawiłe sprawy z zakresu ewidencji gruntów.