Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdego domu, dlatego ważne jest jego odpowiednie pielęgnowanie. Bez tych czynności będzie on szybciej tracił swoje właściwości, a co za tym idzie, będziemy musieli szybciej go wymienić, a to kosztowna inwestycja. Jednak z jakimi zagrożeniami muszą radzić sobie pokrycia dachowe, a także, w jaki sposób pielęgnować dachówki ceramiczne?

Jakie czynniki mają niekorzystny wpływ na stan dachówek?

Dachy obiektów budowlanych są narażone na działanie wielu różnych czynników w sposób bezpośredni. Z biegiem lat można zauważyć, jak czynniki te pogarszają nie tylko wygląd pokrycia dachowego, lecz mają niekorzystny wpływ na stan dachu. Największe problemy dotyczą wilgoci, czynników biologicznych, zanieczyszczeń emisyjnych, promieniowania słonecznego czy działanie niskich i wysokich temperatur. Trzeba zaznaczyć, że pokrycia dachowe wykonane z rozmaitych materiałów będą inaczej reagować na konkretne zagrożenia. Dachówki ceramiczne mogą zacząć się kruszyć, a z kolei blachodachówki mogą się odkształcać lub korodować. Aby tego uniknąć, niezbędna jest pielęgnacja dachu. Dzięki temu zabiegowi możemy wydłużyć żywotność dachu nawet o kilkadziesiąt lat, pod warunkiem, że będziemy regularnie dbać o stan pokrycia dachowego.

Na czym polega czyszczenie dachówek metodą pielęgnacji?

Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych jest mycie dachu. Dachówki myje się, aby odzyskały wcześniejsze walory estetyczne. Firma dekarska Eko-Dach z Krosna w województwie podkarpackim zajmująca się renowacją i konserwacją pokryć dachowych podkreśla, że czynność ta ma także inny cel, a mianowicie umożliwia zlikwidowanie z dachu rozmaitych rzeczy, które zmniejszają wytrzymałość i jakość pokrycia dachowego. Tymi rzeczami najczęściej są mchy, grzyby lub porosty. Mycie pokrycia dachowego pozwala pozbyć się także zanieczyszczeń emisyjnych, piasku i kurzu, a także spowalnia procesy korozyjne.

Dachówki ceramiczne – jak o nie dbać?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów pokrycia dachowego są dachówki ceramiczne, które w porównaniu do produktów cementowych, są bardziej wrażliwe na zewnętrzne czynniki. Poza tym ich porowata powierzchnia sprawia, że są bardziej narażone na uszkodzenia wywoływane przez żwir i piasek, a nawet zamarzającą wodę. Jeśli chcemy uniknąć takich kłopotów, warto zdecydować się na dachówki z powłoką ochronną i przeprowadzanie impregnacji dachówek. Zanim rozpoczniemy czyszczenie dachu z dachówek ceramicznych, musimy pamiętać, że mchy i inne tego typu zanieczyszczenia łatwiej wnikają w głębsze warstwy pokrycia. W związku z tym podczas mycia dachu musimy użyć środków głęboko penetrujących. W większości przypadków konieczne okazuje się także usunięcie rozmiękczonych zabrudzeń za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem. Takie zabiegi należy przeprowadzać regularnie, a żeby wszystko zostało wykonane prawidłowo, warto zlecać to zadanie fachowcom od konserwacji dachów.