Zanim inwestycje budowlane zostaną oddane do użytku publicznego, należy przeprowadzić skrupulatne badania dotyczące jakości zastosowanych w nich materiałów. Testami zajmuje się laboratorium drogowo-budowlane, którego pracownicy z zastosowaniem nowoczesnego sprzętu sprawdzają parametry użytych mas i kruszyw. Pozytywny wynik badań będzie decydował, czy dana inwestycja może zostać otwarta.

Na czym polega działalność laboratorium drogowo-budowlanego?

Laboratorium drogowo-budowlane dokonuje badań różnorodnych inwestycji budowlanych. Robi to zarówno na polecenie inwestora i nadzoru budowlanego, jak również w ramach obsługi laboratoryjnej. Badania przeprowadza się, zaczynając od podłoża, a na elementach konstrukcji kończąc. Testom poddawane są wszystkie części obiektów, które w przyszłości zostaną oddane do użytkowania publicznego. Badania są prowadzone według ścisłych wytycznych i według specyfiki konkretnych inwestycji budowlanych. Kadrę laboratorium drogowo-budowlanego powinni stanowić ludzie z doświadczeniem laboratoryjnym i budowlanym, a sprzęt używanych do badań powinien spełniać wszystkie niezbędne wymagania i atesty.

Badania w laboratorium drogowo-budowlanym

W ramach działalności laboratorium drogowo-budowlanego wykonuje się badania drogowe. Ich zakres obejmuje: sprawdzenie jakości podłoża, zbadanie stopnia zagęszczenia gruntu, badanie stopnia odkształcenia podłoża, badanie warstw stabilizowanych, zbadanie warstw i mas bitumicznych oraz geotechniczne odwierty. Laboratorium drogowo-budowlane zajmuje się także badaniem betonu. Polega ono na: pobieraniu próbek, badaniu zawartości powietrza w pobranej próbce betonu, sprawdzeniu wytrzymałości na ściskanie i określenie klasy betonu, zbadaniu stopnia nasiąkliwości, oznaczeniu stopnia odporności na mróz i niskie temperatury, oznaczeniu przepuszczalności wody przez beton, badaniu wytrzymałości i gęstości objętościowej oraz pobieraniu odwiertów.

Jak działa laboratorium drogowo-budowlane?

Działanie laboratorium drogowo-budowlanego takiego jak Niezależne Laboratorium Drogowo-Budowlane TBB Marcina Lewki z siedzibą w Białymstoku polega między innymi na badaniu różnorodnych gruntów, cech mechanicznych i fizycznych mieszanek betonowych oraz asfaltu. Podczas badania kruszyw i mieszanek kruszywowych sprawdza się na przykład ich wytrzymałość na ścieranie i rozdrabnianie, zawartość zanieczyszczeń, gęstość i wilgotność. W laboratorium drogowo-budowlanym sprawdza się także wodoprzepuszczalność, plastyczność i płynność gruntów, ścieralność, nasiąkliwość i wytrzymałość galanterii betonowej oraz temperaturę mięknienia i nawrót sprężystości asfaltu.