Niegdyś stropodachy były na szeroką skalę stosowane w domach jednorodzinnych. Dziś jednak wraz z nowoczesną architekturą powracają do mody. Ponadto mamy z nimi do czynienia w przypadku budynków przemysłowych czy handlowych. Dachy płaskie jako jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych także wymaga ocieplenia. Trzeba jednak pod uwagę wziąć rodzaj stropodachu, aby wykonane prace przyniosły oczekiwany efekt.

Podział stropodachów

Sposób wykonania termoizolacji, jak również dobór właściwych materiałów jest uzależniony od konstrukcji dachu płaskiego. Wśród nich wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: wentylowane oraz niewentylowane. Pierwsze spotyka się zdecydowanie częściej, a charakteryzują się pozostawioną między warstwą ocieplenia a pokryciem szczeliną. To jej zadaniem jest właśnie wentylacja dachu oraz sprawne odprowadzanie wilgoci. W drugich z wymienionych z kolei wszystkie elementy konstrukcyjne ściśle do siebie przylegają, co może prowadzić do gromadzenia się pary wodnej pod pokryciem. Aby temu zapobiec, konieczne jest ułożenie izolacji paroszczelnej. Niestety, w starym budownictwie często brakowało tej warstwy, a to właśnie skutkuje zawilgoceniem ocieplenia i tym samym zmniejszeniem parametrów termoizolacyjności.

Ocieplenie dla dachów niewentylowanych

W ich przypadku materiały izolacyjne powinny być odpowiednio twarde. W tym celu poleca się wełnę mineralną w postaci płyt lub styropian, a w tym także płyty XPS (polistyren ekstrudowany). Pierwsza jest wybierana znacznie częściej, ponieważ jest odporna na wysoką temperaturę, która oddziałuje na nią podczas układania papy termozgrzewalnej. Jeśli zaś postawimy na drugi produkt, należy odpowiednio go zabezpieczyć poprzez warstwę betonu. Należy pamiętać, że stanowi ona dodatkowe obciążenie dla całej konstrukcji. Materiały układa się bezpośrednio na warstwie nośnej dachu bądź na dotychczasowym pokryciu, o ile jest ono w dobrym stanie technicznym. Wtedy będzie stanowić ona wystarczającą izolację paroszczelną. W przeciwnym razie należy pamiętać o zastosowaniu do tego celu odpowiedniej folii.

Termoizolacja na dachach wentylowanych

Tutaj z kolei najczęściej sięga się po wełnę mineralną w formie mat lub wdmuchiwanego granulatu. Drugi sposób ma zastosowanie, gdy dostęp do szczeliny wentylacyjnej jest mocno ograniczony bądź ma zbyt małą wysokość. Prawidłowym wykonaniem termoizolacji dachu płaskiego może zająć się dla nas między innymi firma Termo-Dek z Poznania. Przy układaniu wełny należy pamiętać także o pokryciu nią także ścianek attykowych i kolankowych, aby zapewnić ciągłość izolacji i uniknąć pojawienia się mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Ponadto materiał powinien znaleźć się bezpośrednio w dolnej części dachu lub na istniejącej już warstwie wełny, jeśli jest zdatna do dalszej eksploatacji. Nigdy natomiast przy konstrukcjach wentylowanych nie należy układać termoizolacji nad przestrzenią wentylacyjną.