Malowanie to jedna z czynności, którą najczęściej wykonujemy w celu odświeżenia pomieszczeń lub w ramach prac wykończeniowych. Wbrew pozorom malowanie składa się z wielu etapów. W celu uzyskania gładkich i odpowiednio pomalowanych ścian konieczne jest wykonanie czynności przygotowujących do nałożenia farby. Cała procedura nie jest skomplikowana, a może pozwolić na uzyskanie świetnego efektu.

Usuwanie starej warstwy farb

Niezależnie od tego, jaki rodzaj farby wybraliśmy do pomalowania naszych ścian. Niezbędne jest usunięcie starej warstwy. Jeżeli farba znajdowała się na ścianie przez długi czas, z pewnością straciła parametry dotyczące przyczepności. Specjaliści z firmy Stanisław Czachor przypominają, że stara warstwa farby nie stanowi odpowiedniej bazy pod nowoczesne farby dostępne na rynku. Do usunięcia tej farby niezbędne będzie zwilżenie całej powierzchni wodą, a następnie zeskrobanie starej powłoki przy pomocy szpachelki. Przygotowanie ścian do malowania może odbywać się również przy pomocy specjalistycznych preparatów. Niezbędne jest nałożenie środka, a następnie odczekanie określonego przez producenta czasu. Niestety ten etap jest dość czasochłonny, a więc warto skorzystać z pomocy profesjonalnego sprzętu, jakim jest szlifierka oscylacyjna. Osoba wykonująca pracę powinna zaopatrzyć się w przeciwpyłowe maski oraz okulary.

Wyrównywanie oraz gruntowanie

W celu osiągnięcia idealnego efektu konieczne jest zniwelowanie wszelkich nierówności oraz rys. Niezbędne będzie również uzupełnienie ewentualnych ubytków. Po wyschnięciu ścian należy rozrobić masę szpachlową. Przygotowanie ścian do malowania pozwana również na użycie gotowych mas wyrównawczych. Następnym etapem jest dokładne szlifowanie powierzchni gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie wygładzenie ewentualnych nierówności. Jeżeli zdecydowaliśmy się na usunięcie starej warstwy farby, niezbędne będzie zagruntowanie podłoża. Przygotowanie ścian do malowania może odbyć się od tego etapu w przypadku, gdy podłoże znajduje się w świetnej kondycji. Jeżeli podejmiemy decyzję o gwałtownej zmianie koloru, zwykły grunt może nie wystarczyć i konieczne będzie użycie specjalistycznych farb podkładowych. Ten etap wykonuje się w celu zmniejszenia zużycia ostatecznej warstwy farby.