Teren, na którym ma zostać rozpoczęta inwestycja budowlana, warto dokładnie sprawdzić pod wieloma względami. Istotne są m.in. warunki gruntowo-wodne działki. Ich rozpoznanie to zadanie dla specjalistycznych pracowni geologicznych, które są w stanie wykonać niezbędne wiercenia badawcze i nie tylko. W ten sposób inwestor dowie się, czy wybrany przez niego obszar nadaje się pod realizację planowanego przedsięwzięcia.

Jaki powinien być grunt pod budowę domu?

Jeśli chcemy na danej działce wybudować dom jednorodzinny, powinniśmy dokładnie zbadać na niej grunt. Problematyczne okazują się grunty słabonośne. Jeśli nie wykonamy badań geotechnicznych na terenie mającym niewłaściwe parametry, będziemy narażeni na szereg uszkodzeń domu w toku jego eksploatacji. Pęknięcia na ścianach i sufitach są zauważalne i kłopotliwe w naprawie, ale stanowią też bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników budynku. Ze ścian może też odpadać tynk.

Wzniesienie domu na gruncie słabonośnym może zatem doprowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Warto pamiętać o parametrach terenu po opadach deszczu. Właściwości gruntu mogą się znacząco zmienić, co ma miejsce np. w przypadku gliny. Istotny jest też poziom wód gruntowych. Również i w tym zakresie przeprowadza się dokładne badania geotechniczne. Pracownia geologiczna Geo-Sonda jest w stanie określić warunki gruntowo-wodne działki w sposób bardzo precyzyjny. Wykorzystuje w tym celu kilka metod – jakie z nich są kluczowe przy poznawaniu parametrów gruntu na naszej posesji?

Określanie warunków gruntowo-wodnych

Podstawowym sposobem na wskazanie warunków gruntowo-wodnych na wybranej działce jest przeprowadzenie wierceń badawczych. Wykonywane są również sondowania podłoża gruntowego. Dzięki temu zbierany jest materiał, który następnie przekazuje się do analizy w laboratorium. Tam specjaliści dokonują kilku istotnych badań: w przypadku gruntów spoistych określa się ich granice konsystencji oraz parametry areometryczne, natomiast przy gruntach niespoistych realizowana jest analiza granulometryczna.

W laboratorium kontrolowane są nie tylko warunki gruntowe, ale też wodne. Na działkach budowlanych ważne jest, by sprawdzić charakterystykę wód gruntowych. Szczególnie istotne okazuje się określanie ich agresywności w stosunku do betonu. Składniki wód mogą doprowadzić do korodowania betonowych elementów umieszczonych w ziemi – fundamentów czy podpiwniczenia. Dotyczy to także żelbetowych prefabrykatów. Uniknąć problemów w tym zakresie również można dzięki właściwie zrealizowanym i kompleksowym badaniom geotechnicznym.