Praca geodety wymaga zaopatrzenia się w różne przyrządy, poczynając od sprzętu pomiarowego, aż po akcesoria służące do stabilizacji punktów granicznych i osnowy geodezyjnej. Te ostatnie mogą mieć zróżnicowaną postać, a stanowią elementy wykonane z trwałych materiałów. Podstawowy rodzaj to drewniane paliki, jak również betonowe słupki. Jakie jeszcze można wyróżnić elementy znaków geodezyjnych?

Punkt graniczny a znak geodezyjny

Wbrew pozorom te dwa pojęcia nie są ze sobą tożsame. Na początek należy wyjaśnić, czym jest osnowa geodezyjna. Pod tym pojęciem kryje się zbiór punktów, które zostały wyznaczone w terenie za pomocą odpowiednich pomiarów geodezyjnych, a następnie utrwalone za pomocą znaków geodezyjnych. Te drugie to z kolei elementy wykonane z trwałych materiałów, odpornych na zniszczenie, jakie oferuje między innymi firma MP z Brąszewic. Są to więc namacalne przedmioty, służące do identyfikacji wyznaczonych punktów osnowy oraz punktów granicznych – miejsc, w których załamuje się wyznaczona granica.

Położenie samych znaków geodezyjnych wyznacza tylko i wyłącznie geodeta z uprawnieniami, a dodatkowo podlegają one ochronie. Nikt zatem nie może ich w żaden sposób naruszać – niszczyć, przesuwać – ponieważ takie działania są zagrożone karą grzywny. Geodeta zatem w swojej pracy musi wyposażyć się w odpowiednie narzędzia do oznaczania wymienionych punktów.

Rodzaje znaków geodezyjnych

Jak zostało wspomniane, znaki geodezyjne muszą być odporne na uszkodzenia – nie tylko mechaniczne, ale też te spowodowane warunkami atmosferycznym. Stąd też paliki geodezyjne, będące podstawowym rodzajem, wykonuje się z wytrzymałych gatunków drewna liściastego, najczęściej bukowego lub olchowego. Mają one kształt prostopadłościanu, który u dołu jest zaostrzony. To ułatwia ich wbicie w ziemię oraz trwałe ustabilizowanie. Występują w różnych rozmiarach – przekroju oraz wysokości – i mogą zostać wyprodukowane także na zamówienie według określonych przez klienta parametrów.

Inny rodzaj to z kolei metalowe pręty oraz bolce ze stali hartowanej na zimno. Często da się na nie nałożyć specjalny kapsel od góry, dzięki czemu zwiększa się ich widoczność. Pozostając przy wyrobach metalowych, nie można nie wspomnieć o reperach, które mają postać śruby, a produkuje się je z aluminium, mosiądzu lub żeliwa. To trwałe materiały, zapewniające im funkcjonalność przez wiele lat.

Wśród tego typu akcesoriów geodeci nie mogą zapominać o granicznikach betonowych wraz z podcentrami. Drugie umieszcza się pod słupkami, co daje gwarancję utrwalenia znaku nawet w sytuacji, gdy konstrukcja znajdująca się nad nimi ulegnie zniszczeniu. Niemniej jednak są one wytwarzane z najlepszych jakościowo mieszanek betonowych, dlatego cechuje je odporność na przykład na pękanie pod wpływem niskiej temperatury. Podobnie wygląda to w przypadku słupków do oznaczania pasa drogowego. Co więcej, farby, którymi są pokrywane, także wyróżniają się trwałością, dlatego nie blakną i nie zmywają się na skutek opadów atmosferycznych czy też promieniowania słonecznego.