Domy z bali drewnianych cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Pomimo tego, iż drewno jest uznawane za dobry materiał, jeżeli chodzi o izolację termiczną, to i tak  powinniśmy je ocieplić przy pomocy innych materiałów. Sposobów na ocieplanie domów wykonanych z drewna jest bardzo wiele, a my postaramy się przybliżyć najważniejsze z nich w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Ocieplanie przy pomocy wełny mineralnej

Wełna mineralna należy do materiałów powszechnie stosowanych jako ocieplenie tradycyjnych domów wykonanych z betonu i cegieł. Nie inaczej jest także w przypadku domów z bali drewnianych, ponieważ ze względu na swoje parametry, ten rodzaj materiału idealnie sprawdzi się również w tego miejscu w ramach izolacji termicznej. Wełna mineralna występuje w dwóch odmianach, które posiadają nieco różne właściwości. Podstawową formą jest tutaj oczywiście wełna szklana, jednak mamy również możliwość wyboru płyt stworzonych z wełny skalnej. Jako zaletę wełny mineralnej należy wymienić jej dużą odporność na działanie wysokich temperatur oraz ognia.

Mszenie ciekawym sposobem na ocieplanie domu z bali

Jednym z ciekawszych sposobów na ocieplanie domów z bali drewnianych jest też tak zwane mszenie. Jest to metoda, w której niegdyś stosowało się zwykły mech, jednak w obecnych czasach dużo lepiej w tym procesie sprawdza się użycie tak zwanej wełnianki, czyli odpowiednio połączonych ze sobą strużyn drewna świerkowego. Gotową konstrukcje wełnianki (najczęściej w postaci warkoczy) są umieszczane w różnych szczelinach znajdujących się pomiędzy poszczególnymi balami, dzięki czemu zyskujemy ciekawą formę ocieplenia domu. Ten system ocieplenia domu z bali oferowany jest przez sprawdzoną na rynku firmę Wełnochron, której właścicielem jest Dawid Obrzut. Ocieplenie domu tego typu nie tylko ładnie się prezentuje, ale również skutecznie zabezpiecza nasze wnętrza przed zimnem pochodzącym z zewnątrz.

A może postawić na styropian?

Opisując sposoby na ocieplenie domu z drewna, nie możemy zapominać również o styropianie, który także ma właściwości termoizolacyjne. Niestety, styropian nie posiada wysokiego współczynnika paroprzepuszczalności, przez co będziemy musieli pamiętać o wykonaniu wielu dodatkowych czynności, jeżeli zdecydujemy się właśnie na takie rozwiązanie. Nieprawidłowa izolacja przy pomocy styropianu może bowiem doprowadzić do pojawienia się dużego zawilgocenia w naszym domu, a co za tym idzie również i zagrzybienia. W kontekście wykonania ocieplenia domu drewnianego z bali warto nadmienić, iż najlepiej jest to zrobić od strony wewnętrznej, ponieważ w innym przypadku straci on swój niepowtarzalny charakter wygląd.