Rozbiórki budynków do najprostszych czynności nie należą. Nie wystarczy odpowiednio zadbać o przygotowanie budynku - i jego otoczenia - do wyburzenia. Konieczne jest bowiem także spełnienie odpowiednich wymogów formalnych, aby przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane. Razem ze specjalistą z firmy AR-KOP przyjrzyjmy się bliżej, jak należy postąpić, przymierzając się do wyburzenia budynków.

Zanim weźmiemy się za wyburzenie domu

Rozbiórka to jeden z rodzajów robót budowlanych. Oznacza to, że wiążą się z nią odpowiednie procedury administracyjne - przede wszystkim wymaga ona uzyskania pozwolenia, podobnie jak ma to miejsce w związku z rozpoczęciem budowy. Są jednak od tej zasady wyjątki. Pozwolenie nie będzie konieczne, jeżeli budynek nie jest objęty ochroną konserwatorską i nie widnieje w rejestrze zabytków, jego wysokość wynosi mniej niż 8 metrów, a odległość od granicy działki jest większa lub równa połowie wysokości budynku. Wyburzyć bez zezwolenia można także obiekty, które nie wymagały pozwolenia na budowę.

Mimo to konieczne jest zgłoszenie wyburzenia odpowiedniemu organowi administracyjnemu, wskazując równocześnie zakres wykonywanych prac i sposób ich przeprowadzenia. Organ ten może mimo wszystko nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia, jeśli rozbiórka budynku może negatywnie wpłynąć na stan środowiska lub pogorszenie warunków sanitarnych czy stosunków wodnych.

Jak wyglądają roboty wyburzeniowe?

Pierwszą czynnością, jakiej podejmie się każda firma wyburzeniowa, jest odpowiednie przygotowanie budynku do wyburzenia. Teren wokół niego powinien zostać odgrodzony, a także odpowiednio oznaczony. Kolejnym krokiem jest odłączenie wszystkich mediów, a następnie usunięcie stolarki drzwiowej i okiennej. Dopiero po spełnieniu tych warunków rozpoczyna się rozbiórka właściwa, przeprowadzana od góry do dołu. Co to oznacza?

W pierwszej kolejności rozbiórce ulega dach, z którego usuwane są kominy, rynny i elementy pokrycia dachowego. Następnym etapem wyburzania domu jest rozbiórka stropów, z których trzeba między innymi skuć tynki. Na dalszym etapie wymagane jest skucie posadzki i usunięcie warstw izolacyjnych. Po rozbiórce dachu i stropów przechodzi się dopiero do rozbiórki ścian, z których także trzeba najpierw skuć tynk. Następnie zdejmowane są poszczególne cegły, od góry, ku dołowi, uważając, by cała konstrukcja się nie zawaliła.

Ostatecznym krokiem, z jakim wiąże się rozbiórka budynków, jest wreszcie rozbiórka fundamentów oraz zasypanie ewentualnej piwnicy. Zwieńczeniem każdej rozbiórki powinno być nie tylko wyrównanie terenu, ale także posprzątanie całej działki, czym powinna się zająć firma wyburzeniowa, z której usług korzystaliśmy.

Kto wykonuje rozbiórki i wyburzenia budynków?

Ponieważ prace te wymagają działania ze strony fachowców, warto rozejrzeć się w okolicy za firmą, która świadczy usługi wyburzeniowe. W Warszawie usługi swoje świadczy firma AR-KOP Arkadiusz Ślusarczyk. W jej ofercie znajdują się takie działania, jak rozbiórka domu, rozbiórki budynków, rozbiórka pieca kaflowego, a także wyburzanie budynków, wyburzenie ściany działowej czy wyburzenie ściany nośnej. Decydując się na współpracę z pracującymi w tym przedsiębiorstwie fachowcami, możemy powierzyć roboty wyburzeniowe specjalistom z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu zyskujemy pewność, że prace te zostaną przeprowadzone z najwyższą starannością.

Nie tylko wyburzenia

Firma AR-KOP Arkadiusz Ślusarczyk z Warszawy oferuje między innymi zasypki fundamentów oraz świadczy usługi koparko-ładowarką. AR-KOP zajmuje się również wykonywaniem prac i robót ziemnych, wyburzeniami oraz rozbiórkami budynków, co sprawia, że jest wszechstronnym partnerem w realizacji różnych inwestycji. Dodatkowo firma oferuje przygotowanie terenu pod budowę, a także posiada usługę wywozu towarów sypkich oraz transport wywrotką, co umożliwia sprawną koordynację logistyczną na placu budowy.