Układanie kostki brukowej to nie tak łatwe zadanie, jakby się wydawało. Cały proces nie polega tylko na ułożeniu kostki, lecz także na wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu podłoża. To właśnie podłoże w największej mierze odpowiada za stabilność i trwałość nawierzchni z kostki brukowej. Zatem w jaki sposób przygotować teren, na którym ma zostać ułożona kostka brukowa? W tej kwestii warto zaufać specjalistom z firmy Bruko-Logika z Lublina.

O czym trzeba pamiętać, przygotowując nawierzchnię pod kostkę brukową?

Pierwszą czynnością, która czeka nas w trakcie układania kostki brukowej jest wytyczenie nawierzchni. W tym celu trzeba dokonać pomiarów w terenie i wyznaczenie granic, gdzie kostka będzie układana. Następnie wykonuje się korytowanie oraz profilowanie terenu. Z wcześniej wyznaczonych miejsc należy usunąć humus i wykopać ziemię. Najczęściej wykonanie wykopu na głębokość około 25 – 50 cm, co zależy od przeznaczenia nawierzchni i planowanego jej obciążenia. Większe prace ziemne można wykonać za pomocą maszyn budowalnych, zaś niewielkie wykopy lepiej przeprowadzić ręcznie.

Ważnym krokiem w przygotowaniu nawierzchni jest oczyszczenie wykopu z korzeni roślin. Potem trzeba go wyrównać i rozłożyć warstwę piasku lub pospółki, której warstwa będzie wynosić około 10 cm. Tak przygotowane dno należy ubić. Na tym etapie wykonuje się również niwelację podłoża, wraz z uwzględnieniem docelowych spadków nawierzchni. Spadki poprzeczne powinny mieć około 1,5 – 3%, a podłużne około 0,5%.

Tworzenie podbudowy

Ważnym krokiem jest stworzenie podbudowy, ponieważ od prawidłowości jej wykonania zależy trwałość nawierzchni z kostki. Podbudowa najczęściej ma od 15 do 40 cm i układa się ją na wcześniej zagęszczonym i wyprofilowanym podłożu. Celem podbudowy jest zapewnienie właściwej nośności, a także przepuszczalności dla wód opadowych. Do tego musi być ona odporna na działanie mrozu. Warstwa konstrukcyjna wykonywana jest z naturalnych kruszyw, a także kruszyw łamanych. Najczęściej są nimi tłuczeń, kliniec oraz mieszanka żwirowo-piaskowa.

Fachowcy z tej branży z firmy brukarskiej Bruko-Logika podbudowę układają warstwami, których grubość wynosi około 10 – 15 cm. Każdą ułożoną warstwę należy ubić za pomocą zagęszczarki wibracyjnej. Biorąc pod uwagę zagęszczenie podbudowy, jej grubość przez zawibrowaniem powinna być o około 20% większa od zakładanej w projekcie.

Jak wykonuje się obrzegowanie?

Jeśli podbudowa jest już gotowa, kolejnym etapem prac brukarskich przed ułożeniem kostki jest stworzenie obrzegowania. Wykonuje się je na wyrównanym podłożu lub na warstwie podbudowy. Mocowane elementy oporowe w późniejszym czasie będą stanowiły stabilną konstrukcję nośną. Poza tym odpowiadają za oddzielenie kostki brukowej od pozostałej części terenu. Obrzegowania mają zdolność przenoszenia poziomych obciążeń użytkowych.

Obrzegowanie nawierzchni brukowej wykonuje się z wykorzystaniem obrzeży trawnikowych, palisadowych lub krawężników. Elementy betonowe osadza się na głębokość mniej więcej 10 cm w fundamencie z betonu półsuchego. Z kolei fundament wylewa się na zagęszczonej warstwie podbudowy. W trakcie układania obrzegowania trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich wysokości oraz spadków nawierzchni.

Brukowanie chodników i parkingów w ofercie firmy Bruko-Logika

Firma Bruko-Logika oferuje kompleksowe usługi brukowania chodników oraz parkingów. Specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie nawierzchni z kostki brukowej, które są nie tylko trwałe i odporne na uszkodzenia, ale także estetyczne i eleganckie. Oferta obejmuje szeroki wybór wzorów i kolorów kostek, co pozwala na dostosowanie nawierzchni do indywidualnych potrzeb i gustów klienta. Doświadczeni pracownicy firmy mają odpowiednie kwalifikacje i sprzęt niezbędny do przeprowadzenia prac brukarskich na każdym etapie - od wyznaczenia granic powierzchni po ułożenie warstw podbudowy, docieplenia oraz układanie kostki.