Podłogi w domach i mieszkaniach można wykańczać rozmaitymi metodami. W kuchni oraz w łazience najczęściej decydujemy się na płytki ceramiczne, ponieważ są one odporne na działanie wilgoci. Z kolei do salonu, czy sypialni dość często wybieramy panele podłogowe. Ich montaż nie jest skomplikowany, jednak w trakcie wykonywania tej czynności należy pamiętać o kilku zasadach. Zobacz, w jaki sposób układa się panele podłogowe.

Przygotowanie podłoża pod panele

Zanim przystąpimy do układania paneli podłogowych, wcześniej trzeba dokładnie przygotować podłoże. Gdy panele będą układane w trakcie budowy nowego domu, wówczas po zrobieniu wylewki trzeba podłoże zagruntować. Gruntowanie sprawia, że panele będą lepiej trzymały się podłoża, a dodatkowo będą zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Przed montażem paneli można także na podłodze rozłożyć folię ochronną. Jej celem jest m.in. zabezpieczenie paneli przed wilgocią. Niektórzy producenci paneli podłogowych wymagają użycia folii w trakcie prac wykończeniowych. Gdy tego nie zrobimy, możemy utracić gwarancję na panele.

W przypadku, gdy zamierzamy układać panele na podłodze, której stan jest zły, wówczas przed ich położeniem wskazane jest doprowadzenie podłogi do stanu używalności. Niekiedy powierzchnię trzeba tylko wyrównać, a w innych sytuacjach koniecznie może być nawet uzupełnienie braków. Tę czynność można zrobić np. poprzez ułożenie płyt OSB. Specjaliści od prac wykończeniowych zalecają jednak, by przed kładzeniem paneli podłogowych zdjąć podłogę, która była wcześniej, zrobić nową wylewkę, a dopiero potem układać panele. Jak informuje specjalista od tego typu prac z firmy Łukasz Borysiuk z Rakowisk w województwie lubelskim, gdybyśmy układali je na nieprzygotowanej powierzchni, wówczas jest właściwości i trwałość nie byłyby optymalne.

Układanie paneli podłogowych – jak to robić?

Kładzenie paneli podłogowych zawsze rozpoczyna się od narożnika pomieszczenia i układamy rząd przy ścianie. Następnie układamy drugi rząd, potem trzeci itd., aż dojdziemy do momentu, w którym będziemy przy drugiej ścianie. Wtedy zwykle niezbędne jest docinanie paneli. Tę czynność zazwyczaj zostawia się właśnie na ostatni rząd. Montaż paneli nie jest skomplikowany. Każdy panel ma kliny i rowki, które ułatwiają łączenie ze sobą poszczególnych paneli. Wystarczy klin jednego panelu włożyć w rowek w drugim panelu i to wszystko. W przypadku kładzenia paneli na tzw. klik ważne jest to, aby przy ścianach zostawić około 10 mm przerwy dylatacyjnej, która na samym końcu zostanie zamaskowana listwami przypodłogowymi. Jeżeli jeden z paneli odstaje od pozostałych można go lekko dopić za pomocą np. gumowego młotka lub specjalnego dobijaka. Nigdy nie należy tego robić na siłę, ponieważ wtedy panel może zostać uszkodzony. Panele podłogowe trzeba układać powoli, ponieważ pospiech może doprowadzić do wielu błędów, które nie tylko będą wyglądały mało estetycznie, lecz również negatywnie wpłyną na właściwości podłogi.