Energia elektryczna to podstawowe i niezastąpione medium ułatwiające życie każdemu człowiekowi we współczesnym świecie. Coraz częściej wiele osób skłania się ku nowinkom technicznym, które nie tylko ułatwiają życie, ale również obniżają jego koszty. Jednym z takich rozwiązań jest nowy sposób montowania wewnętrznych instalacji elektrycznych, nazywany metodą instalacji bezpuszkowej.

Czym jest elektryczna instalacja bezpuszkowa?

Instalacja elektryczna to system kabli, najczęściej trzyżyłowych, które rozprowadzają prąd ze źródła zasilania do wszystkich punktów odbioru. Duża ilość takich punktów wymaga prowadzenia rozgałęzień i łączenia ze sobą poszczególnych kabli. Połączenia wykonywane są przy użyciu plastikowych złączek. W klasycznym rozwiązaniu miejscami połączeń przewodów są tzw. puszki rozdzielcze. Usytuowane są w ścianach w odległości ok. 30 cm od sufitu. Wadą tego układu jest to, że do puszek umiejscowionych tak wysoko trudno się dostać, aby np. naprawić usterkę. Ich nieprzemyślane rozmieszczenie może również wpływać niekorzystnie na estetykę pomieszczenia. Dlatego obecnie coraz popularniejsze stają się tzw. układy bezpuszkowe. W systemie tym zamiast połączeń kabli w puszkach wysoko na ścianach pod sufitami montuje się je w puszkach bezpośrednio pod osprzętem takim, jak gniazdka i wyłączniki. Zmniejsza to ilość wywiercanych otworów na gniazda. Ponadto takie rozmieszczenie umożliwia łatwy dostęp do rozgałęzień w celu ustalenia miejsca awarii. Dzięki usytuowaniu puszki nad osprzętem nie trzeba rozkuwać jej otworu, a jedynie rozmontować osprzęt nad puszką. Brak odznaczających się zaślepek zakrywających puszki pod sufitem znacznie poprawia estetykę pomieszczeń.

Jak wykonać instalację bezpuszkową?

Instalacja bezpuszkowa jest bardzo łatwa w montażu. Wykonuje się ją podobnie jak klasyczną, zmieniając miejsca rozmieszczenia puszek. Następnie prowadzi się kabel zasilający z rozdzielnicy do puszki najbliższego gniazda obwodu, potem do kolejnego i tak dalej. Niestety przeróbka starej instalacji puszkowej na nową bezpuszkową już nie jest taka łatwa i wymaga gruntownego remontu. Według nowych przepisów rozdzielone powinny być między innymi obwody zasilające oświetlenie, obwody gniazdek wtyczkowych w pomieszczeniach ogólnego użytku, obwody gniazdek wtyczkowych w łazience oraz gniazd odbiorczych w kuchni. Wymagania dotyczą także konieczności użycia okablowania trójprzewodowego. Przy wymianie instalacji elektrycznej oprócz kabli warto wymienić również rozdzielnice, włączniki, gniazda itp. Należy pamiętać, że połączenia przewodów przelotowych wchodzących i wychodzących z puszki nie powinny być łączone zbiorczo na zaciskach gniazdka. Należy je rozdzielać na obwody, a następnie łączyć specjalnymi złączkami. W zaciskach gniazdka należy mocować tylko te przewody, które gniazdko zasilają. Mimo iż taka przeróbka wydaje się prosta, lepiej zlecić jej wykonanie firmie P.M.A.D. posiadającej odpowiednią wiedzę i wymagane uprawnienia. Zamontowanie instalacji elektrycznej w nieprawidłowy sposób może skutkować przepięciami czy zwarciami, a w konsekwencji doprowadzić nawet do pożaru.