Prace ziemne to usługa, bez której nie ma budowy żadnego obiektu – od dróg po wielopiętrowe wieżowce. Największy problem stanowią wykopy głębokie, które mogą się osypywać. W takim wypadku należy zastosować odpowiednie zabezpieczenie, aby nie tylko przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ale też nie dopuścić do zniszczenia wykopu. Jakie zabezpieczenia najlepiej się sprawdzają?

Sposoby zabezpieczania wykopów

Wykopy można zabezpieczyć na wiele sposobów, a najczęściej stosuje się trzy podstawowe metody:

  •     Ścianki berlińskie – polega na pionowym wbiciu elementów metalowych lub betonowych na granicy planowanego wykopu, a następnie podczas jego wykonywania, powstałe przerwy są uzupełniane, aby stworzyć spójną ściankę. Wypełnienie najczęściej stanowią deski lub kantówki.
  •     Ścianki szczelne z grodzic stalowych – jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się lepszą szczelnością od ścianek berlińskich. Zabezpieczają wykopy przed spływaniem wód gruntowych i zabezpieczają pobliskie elementy wrażliwe na osiadanie.
  •     Palisady (pale CFA) – są to pale wyposażone w kosze zbrojeniowe lub kształtowniki. Można wykonać uszczelnienie z betonowej okładziny. Zazwyczaj zabezpiecza się nimi elementy konstrukcyjne, oporowe oraz głębokie fundamenty obiektów.

Wybór odpowiedniego zabezpieczenia zależy przede wszystkim od tego, jakie jest dokładnie przeznaczenie wykopu oraz, jakie warunki panują na danym terenie.

Komu zlecić wykonanie?

Robotami ziemnymi oraz odpowiednim zabezpieczeniem wykopów zajmuje się między innymi Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Żyrardów. Warto zlecić ich wykonanie profesjonalnej firmie, gdyż ma się pewność, że będą przede wszystkim trwałe, bez względu na wielkość i głębokość wykopu. Nieprawidłowo zabezpieczone wykopy mogą nie tylko zostać zniszczone i osypywać się, ale stwarzają również zagrożenia dla pracowników, którzy pracują przy ich pogłębianiu i poszerzaniu. Należy pamiętać, że wykopy mogą być rozległe zarówno w pionie (różnego rodzaju odwierty np. studnie), jak i w poziomie – tunele, kanały i rurociągi.

 

Technologie tworzenia zabezpieczeń

W dzisiejszych czasach zabezpieczenie wykopów może odbywać się poprzez zastosowanie dwóch innowacyjnych technologii. Pierwszą z nich jest technologia bezwibracyjna, odbywająca się poprzez tworzenie odwiertów. Metoda wibracyjna polega natomiast na umieszczeniu stalowych profili przy pomocy specjalistycznego urządzenia, nazywanego wibromłotem. Poszukując dobrej firmy zajmującej się zabezpieczeniem wykopów, warto upewnić się, że posiada ona nowoczesne maszyny, które pozwolą na szybkie i precyzyjne wykonanie zadania.