Okna drewniane, choć zdecydowanie można uznać za rozwiązanie najszlachetniejsze i najbardziej wartościowe pod względem szeroko rozumianej estetyki, należą jednak do grupy produktów, wymagających odpowiedniej pielęgnacji. Zagrożeń dla spójności struktury drewna jest wiele. Na całe szczęście z pomocą inwestorom przychodzą producenci specjalistycznych preparatów. Co konkretnie oferują i w jaki sposób zadbać o swoją stolarkę?

Jakie czynności wykonać po montażu okien?

Aby zachować okna drewniane w należytym stanie technicznym, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Szczególnie w okresie, w którym po montażu okien, w domu trwają także inne prace budowlane. Mowa tu przede wszystkim o działaniach, podczas których, ma się do czynienia ze sporą ilością różnego rodzaju chemicznych oparów. Za doskonały przykład może tutaj posłużyć malowanie ścian lub lakierowanie parkietów. W tym przypadku pomieszczenie wymaga stałego wietrzenia, aby skutecznie pozbyć się nadmiaru groźnych substancji.

Jeżeli prace budowlane wykonywane są w okresie zimowym, nie można także zapominać o konieczności ogrzewania zamkniętych przestrzeni, gdyż ewentualny nadmiar wilgoci z pewnością prędzej niż później przyczyni się do napuchnięcia drewna. W całym procesie pielęgnacji okien drewnianych należy wykazać się konsekwencją i regularnością. Wbrew powszechnie panującej opinii, jednokrotne zabezpieczenie stolarki, nie rozwiązuje problemu na lata. Na jakie zatem środki warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Pielęgnacja okien drewnianych – za pomocą jakich środków?

Zacząć trzeba od tego, że używanie do celów konserwacji i pielęgnacji okien środków, znajdujących się na wyposażeniu standardowego gospodarstwa domowego, może przynieść rezultaty zupełnie odwrotne do oczekiwanych. Chodzi oczywiście o skład chemiczny, w którym często znajdują się substancje agresywne. Wszyscy ci, którym zależy na jak najdłuższej żywotności stolarki, powinni zaopatrzyć się w specjalistyczne zestawy pielęgnacyjne, pochodzące od najbardziej renomowanych producentów takich jak Adler. W jaki sposób je zdobyć? Wystarczy skorzystać z oferty najlepszych firm dystrybucyjnych, do których zdecydowanie zalicza się Bumax. Jeżeli zaś idzie o sam proces konserwacji, to jest on banalnie prosty, choć warto zachować odpowiednią kolejność działania.

Przed pracami zasadniczymi należy wstępnie oczyścić powierzchnię za pomocą wilgotnej szmatki. Z pewnością przyda się także folia ochronna, oddzielająca preparat od pakietu szybowego. Pozwoli to uniknąć zbędnych zabrudzeń. Specjalistyczne środki pielęgnacyjne są bardzo łatwe w rozprowadzeniu. W tym celu używa się poduszeczki dołączonej do zestawu. Końcowy etap stanowi zmycie powierzchni czystą wodą. Zakup środków konserwujących oczywiście wiąże się z pewnymi wydatkami, aczkolwiek są one nieporównywalnie mniejsze do kosztów, jakie przyszłoby nam ponieść za wymianę okien.