Dobry zakład kamieniarski jest poszukiwany równie często, jak dobra firma budowlana. Wybór nagrobka i materiału do jego wykonania jest niezwykle ważny. Istnieje kilka powodów, które zmuszają nas do zamówienia nagrobka: śmierć bliskiej osoby, zamiana starego nagrobka na nowy czy wymiana nagrobka uszkodzonego. Czym się kierować przy wyborze zakładu oraz co należy uwzględnić? Po czym poznać dobrego specjalistę?

Przed podjęciem decyzji o wyborze zakładu kamieniarskiego należy się zorientować, czym zakład się dokładnie zajmuje. Obecnie zakłady kamieniarskie zajmują się również obróbką materiałów sztucznych imitujących kamień oraz konglomeratów. Kamieniarze parają się również produkcją parapetów, blatów, schodów i posadzek. Na specjalne życzenie klienta są również w stanie zaoferować niestandardowe wyroby, takie jak rzeźby, pomniki czy tablice pamiątkowe.

Co warto uwzględnić przy wyborze kamieniarza?

Przy wyborze zakładu kamieniarskiego warto się kierować nie tylko cenami nagrobków, ale też jakością i szybkością ich wykonania. Podstawą wyboru powinno być doświadczenie pracowników firmy oraz posiadany park maszynowy. Dlatego warto też odwiedzić konkretny zakład osobiście i zobaczyć, jak i gdzie przeprowadzane są prace. Przy okazji można sprawdzić kolejny element ułatwiający wybór zakładu – kontakt z klientem i dbałość o relacje. Podstawą jest tu indywidualne podejście do każdego zamówienia. Liczy się też kompleksowość usług, a dodatkowe usługi, jak montaż i transport działają na korzyść firmy. Warto też sprawdzić, jakiego rodzaju kamieni używa zakład do produkcji nagrobków. Na spotkaniu indywidualnym można obejrzeć dotychczasowe realizacje i przykładowe projekty. Istotne przy wyborze mogą okazać się opinie znajomych, rodziny oraz te znalezione w Internecie, wystawione przez zadowolonych klientów.

Po czym poznać dobrego kamieniarza?

Jeśli zakład kamieniarski jest profesjonalny, oprócz wykonania nagrobka zaoferuje nam również jego czyszczenie oraz impregnację na kolejne lata. Usługi te świadczą o tym, że kamieniarz bierze odpowiedzialność za swoją pracę. Profesjonalnego kamieniarza można poznać po odpowiednim wykształceniu i wiedzy. Niezmiennie ważne są jednak również zdolności manualne. Istotny jest jego perfekcjonizm oraz dbałość o detale. Spotkanie kamieniarza z klientami następuje często w smutnych okolicznościach, stąd konieczność wykazania się empatią i cierpliwością wobec klientów. Atutem kamieniarza jest kreatywność i pomysłowość, które pozwalają wykonać każdy typ zlecenia.

Najwięcej zakładów kamieniarskich znajduje się w okolicach cmentarzy. Nie zawsze ich wybór jest najkorzystniejszy. Przed ostatecznym zamówieniem warto dokonać porównania ofert z kilku firm, by wybrać zakład kamieniarski, który stworzy profesjonalny i solidny pomnik.