Dwutlenek węgla to jeden z tych gazów, który występuje w środowisku naturalnie. Chociaż postrzegany jest jako gaz szkodliwy, wbrew pozorom jego właściwości sprawiają, że ma bardzo różnorodne zastosowanie i w wielu branżach jest niezbędny lub stanowi spore ułatwienie. Jak powostaje dwutlenek węgla, czym się charakteryzuje i do czego jest potrzebny? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w poniższym artykule.

Dwutlenek węgla – charakterystyka

Dwutlenek węgla, czy też ditlenek węgla lub CO2, jest jednym z najbardziej podstawowych i znanych gazów, o których uczymy się już podczas pierwszych lekcji chemii czy przyrody w szkole. Jak powszechnie wiadomo, wydychamy go w procesie oddychania, natomiast rośliny pochłaniają go w procesie fotosyntezy i przetwarzają na tlen. Jednak niewiele osób zna dokładne parametry i właściwości dwutlenku węgla. Otóż jest to bezbarwny, bezzapachowy i niepalny gaz, cięższy od powietrza, a jednocześnie rozpuszczalny w wodzie. Naturalnie dwutlenek węgla występuje w postaci gazowej, ale możliwe jest również przekształcenie go w stan stały. W ofercie firm, takich jak dystrybutor gazów Messer Polska, znaleźć można dwutlenek węgla skroplony oraz pod ciśnieniem, o różnych pojemnościach.

Zastosowanie dwutlenku węgla

Dwutlenek węgla – zarówno w formie gazowej, jak i stałej – znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach. Największą popularnością CO2 cieszy się w przemyśle, a przede wszystkim w procesach produkcyjnych w branży spożywczej. To istotny składnik w produkcji napojów, gdzie poziom nasycenia dwutlenkiem węgla ma duży wpływ na ostateczny smak produktu. Jest niezastąpionym elementem także w browarnictwie – jako składnik trunku, ale też wsparcie w procesie warzenia piwa. Gaz pozwala nadać napojom lepszy smak oraz zabezpiecza je przed zanieczyszczeniami podczas transportu. Wykorzystywany jest również podczas pakowania żywności oraz w zakładach zajmujących się uprawą owoców, warzyw czy roślin, gdzie zapewnia korzystne warunki rozwoju i przyspiesza ich wzrost.

Dwutlenek węgla równie często wykorzystywany jest w hutnictwie oraz podczas spawania, skrawania i obróbki metali. Ogromne znaczenie ma także w ochronie przeciwpożarowej jako wypełnienie gaśnic i instalacjach gaśniczych. Dużą popularność w przemyśle zyskał także tzw. suchy lód, czyli dwutlenek węgla w stanie stałym. Jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie niskiej temperatury, a także jako dodatek do żywności, podczas jej transportu czy też do czyszczenia strumieniowego.