Prawidłowe przechowywanie i transport farmaceutyków są bardzo istotne dla zachowania ich właściwości leczniczych. Medykamenty są bowiem bardzo podatne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, wysoka temperatura czy promieniowanie słoneczne. Transport leków w odpowiednich warunkach pozwala na utrzymanie ich jakości, a co za tym idzie – zapewnienie bezpieczeństwa stosowania tych preparatów. O czym należy pamiętać w kwestii przewozu medykamentów?

Prawidłowy transport leków – dlaczego to tak ważne?

Wysokie wymaganie dotyczące składowania, jak i przewozu medykamentów podyktowane są tym, że leki zawierają silne substancje aktywne, które zaczynają  powoli rozpadać się już w momencie zakończenia procesu produkcyjnego. Czas rozpadu związków chemicznych może przebiegać jednak znacznie szybciej, jeśli tylko warunki przechowywania leków lub ich transportu, nie będą odpowiednie. Wystarczą nawet niewielkie wahania temperatury, by jakość preparatu medycznego uległa pogorszeniu, co rzutować będzie na efekty leczenia, jakie wystąpią po jego zastosowaniu. Podanie takiego leku może być też zwyczajnie niebezpieczne dla życia i zdrowia pacjentów.

Transport leków to odpowiedzialne zadanie, dlatego też firmy farmaceutyczne oraz inne podmioty, które zajmują się obrotem farmaceutykami, korzystają jedynie ze sprawdzonych firm transportowych. Takich jak np. przedsiębiorstwo logistyczno-spedycyjne Intrade z Legionowa. W tej branży niezbędne jest doświadczenie oraz flota specjalistycznych pojazdów. Te kwestie jak i umiejętności kierowców decydują o powodzeniu przewozu.

Jak przewozić medykamenty?

Najczęściej używane i najbardziej powszechne grupy medykamentów składowane są i przewożone w temperaturze 15 – 25 stopni Celsjusza. Niektóre preparaty medyczne takie jak np. insulina czy wybrane szczepionki, wymagają bardziej restrykcyjnych warunków transportu. W tym wypadku zakres dozwolonych temperatur wynosi od 2-8 stopni Celsjusza. Jeszcze inne produkty należy przechowywać w 8°C-15°C. Firmy zajmujące się transportem sanitarnym muszą więc dysponować specjalistycznymi pojazdami chłodniczymi, co zapewnia farmaceutykom stabilność składu.

Istotnym czynnikiem w przypadku transportu leków jest też wilgotność powietrza w pojeździe. Według specjalistów nie powinna ona przekraczać 70%. Wszystkie leki powinny być też odpowiednio chronione przed dostępem światła, ale o tę kwestię dbają zazwyczaj ich producenci. W przypadku konieczności przeładunku medykamentów należy korzystać z komór przeładunkowych. Służą one także do składowania farmaceutyków, ale tylko pod warunkiem, że będą one przechowywane w komorach nie dłużej niż 36 godzin.