Nieustanny rozwój technologiczny sprawił, że w budownictwie są obecne metody bezwykopowe, które umożliwiają montaż różnego rodzaju instalacji, na terenach objętych ochroną przyrody bądź gęsto zaludnionych i zurbanizowanych. Przewierty horyzontalne pozwalają na sprawne wykonanie otworów pod rurociągi bądź sieć okablowania w ziemi bez naruszania infrastruktury komunikacyjnej lub mieszkalnej.

Charakterystyka przewiertów horyzontalnych

Przewierty HDD, czyli inaczej sterowane, kierunkowe lub horyzontalne umożliwiają wykonanie otworu w gruncie bez konieczności jego rozkopywania. Stąd też zalicza się je do technologii bezwykopowych. Odbywa się to przy pomocy specjalnych urządzeń, nazywanych wiertnicami horyzontalnymi. To samojezdne maszyny, napędzane silnikiem diesla. Wyposażone w różnego rodzaju osprzęt, który dostosowuje się do rodzaju wykonywanego przewiertu horyzontalnego. Do narzędzi wiercących zalicza się między innymi: świdry, koronki, poszerzacze oraz rozwiertaki. Technologia bezwykopowa umożliwia wykonywanie prac z wysoką precyzją, jak również minimalnym wpływem na najbliższe otoczenie. Ponadto konstrukcja urządzenia pozwala na zrobienie przewiertów niezależnie od rodzaju podłoża i jego ukształtowania.

Zastosowanie przewiertów HDD

Tę innowacyjną, nowoczesną technologię najczęściej wykorzystuje się na terenach zurbanizowanych o gęstej zabudowie, gdzie wykonywanie głębokich wykopów może wpłynąć paraliżująco na ruch drogowy, zarówno pojazdów, jak i pieszych. Służy przede wszystkim do tworzenia otworów dedykowanych różnym podziemnym instalacjom: wodno-kanalizacyjnym, gazowym, energetycznym, telekomunikacyjnym etc. Umożliwia też wykonanie takich konstrukcji nie tylko pod budynkami, ale również infrastrukturą kolejową, drogową, a także rzekami i kanałami. Ma to ogromne znaczenie także dla renowacji lub naprawy poszczególnych elementów instalacji. Technologia bezwykopowa jest nieoceniona w sytuacji, gdy rurociąg ma zostać ułożony na terenach, które ze względu na walory przyrodnicze muszą zostać nienaruszone. Sprawne, a przede wszystkim profesjonalne wykonanie tego typu usług oferuje między innymi firma Przewierty Sterowane Techniki Bezwykopowe Doni, mająca siedzibę we Wrocławiu.

Przebieg wykonywania przewiertu

Proces składa się z kilku etapów, z których każdy ma ogromne znaczenie dla prawidłowości wykonanego otworu. W pierwszej kolejności sporządza się projekt trajektorii wraz z wyznaczeniem punktu wyjścia przewiertu. Uwzględnia się przy tym m.in. warunki geologiczne panujące na danym terenie, rodzaj materiału konstrukcyjnego kładzionej instalacji, a także jej wymiary i przeznaczenie. Na tej podstawie można dobrać odpowiednią technologię, czyli osprzęt i wielkość wiertnicy. Po odpowiednim przygotowaniu obszaru specjaliści przystępują do wiercenia pilotażowego, rozwiercania powrotnego oraz montażu rurociągu. Po zakończeniu czynności wiertniczych teren należy przywrócić do stanu pierwotnego.