Laboratoryjne badanie gruntu można znaleźć w ofercie wielu firm działających w branży geotechnicznej. Inwestorzy często zastanawiają się, kiedy konieczne będzie skorzystanie z tego typu usługi. Czasami jest to niezbędne, innym razem będzie zależało do indywidualnej decyzji właściciela posesji. Na czym polega laboratoryjne badanie gruntu i kiedy trzeba zlecić jego wykonanie?

Cel badania laboratoryjnego

Badanie gruntu wykonuje się wtedy, kiedy właściciel posesji podejmuje decyzje o budowie. Nie jest ono wymysłem urzędników – jego głównym celem jest upewnienie się, że dana inwestycja będzie w stu procentach bezpieczna. Nie każdy grunt nadaje się do posadowienia budynku. Podczas badania laboratoryjnego gruntu uzyskuje się parametry takie jak:

  • rodzaj i barwa gruntu;
  • stan gruntu;
  • sitowa analiza granulometryczna;
  • granice konsystencji;
  • gęstość objętościowa gruntu;
  • ocena stopnia zanieczyszczenia powierzchni ziemi.

Parametry te pozwalają określić przede wszystkim stopień ściśliwości i odkształcalności gruntu. Odpowiednia nośność podłoża jest bardzo ważna. Wybudowanie obiektu na niewłaściwym gruncie może skutkować m.in. pękaniem ścian, podmakaniem a nawet całkowitym zawaleniem się konstrukcji. W przypadku gorszych gruntów stosuje się konstrukcje pomocnicze, dlatego inwestor powinien być świadomy  jego jakości.

Na czym polega?

Żeby wykonać badanie laboratoryjne, konieczne jest pobranie próbek. Ma ono miejsce podczas wykonywania prac wiertniczych – jak powszechnie wiadomo, są one niezbędnym elementem badań geotechnicznych. Po pobraniu próbek zostają one przetransportowane do laboratorium i poddane szczegółowym badaniom i analizom.

Na podstawie uzyskanych wyników firma geotechniczna przygotowuje opracowanie zgodne z Rozporządzeniem w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych. 

Geotechniczne warunki posadowienia przedstawia się w formie opinii geotechnicznej, dokumentacji badań podłoża gruntowego lub/i projektu geotechnicznego.

Badania geotechniczne, które obejmują pracę w terenie oraz czynności laboratoryjne to najlepszy sposób, aby określić jakość gruntu i tylko w ten sposób uzyskuje się rzetelne wyniki.

Laboratoryjnym badaniem gruntu zajmuje się między innymi firma GeoGT. Badanie należy zlecić profesjonalistom, którzy mają nie tylko odpowiedni sprzęt, ale również uprawnienie do sporządzenia rzetelnej dokumentacji, niezbędnej żeby uzyskać np. pozwolenie na budowę. Specjaliści zajmuję się nie tylko pobieraniem próbek, badaniem i sporządzeniem dokumentacji, ale także profesjonalnym doradztwem w zakresie warunków geotechnicznych przez cały etap wykonawczy budowy. Warto pamiętać, że dobre laboratoria gruntowe korzystają z nowoczesnego sprzętu, który pozwala na szybkie uzyskanie rzetelnych wyników, posiadają certyfikaty oraz odpowiednie akredytacje.