Dylatacja ma na celu usprawnić pracę zdylatowanych części w domu. W szczególności – przy większych wymiarach, czy rozpiętościach. Przybiera ona postać przerwy lub szczeliny. Stosowana jest w celu oddzielenia poszczególnych elementów budynku. Wykonywana jest ona np. podczas wylewki, stawianiu ścian. Tę usługę oferuje firma Jp Domek. Z tego artykułu – dowiesz się więcej, na czym ona polega.

Co warto wiedzieć o dylatacji?

Dylatacja może być wykonywana np. ze styropianu. Do jej zrobienia – wykorzystuje się również specjalny sznur z linii budowlanej, który zabezpieczony jest materiałem uszczelniający, izolującym i zapobiegającym nasiąkaniu. Tworzy się ją ze względów konstrukcyjnych, technologicznych, a także estetycznych. Dzięki wykonaniu szczelin – możliwe jest uniknięcie pojawienia się w budynku różnego rodzaju pęknięć, czy zarysowań. Warto podkreślić, że to właśnie ona zapobiega niepożądanym odkształceniom takich jak np. wybicia płytek. Dylatacja powinna zostać wykonana przy układaniu ogrzewania grzewczego. Miejscem, gdzie powinna być również zrobiona to np. to przy ścianach nośnych. To uniwersalne rozwiązanie ma oczywiście więcej zastosowań. Można je spotkać niemal na wszystkich etapach budowy i wykańczania wnętrz.

Jakie można wyróżnić rodzaje dylatacji?

Można wyróżnić dylatację: konstrukcyjną, termiczną, technologiczną oraz przeciwdrganiową. Ta pierwsza stosowana jest w celu oddzielenia elementów budynku. Dzięki niej możliwe jest prawidłowe ich osiadanie. Ten drugi rodzaj wykorzystuje się w drogownictwie. Trzeci typ znajduje zastosowanie szczególnie tam, gdzie może dojść do pęcznienia lub skurczenia się materiałów. Przeciwdrganiowa najczęściej wykonywana w miejscach trzęsienia ziemi. Takimi naprawami konstrukcyjnymi zajmuje się firma Jp Domek. Składa się z zespołu pracowników, którzy mają doświadczenie w pracach remontowych i ogólnobudowlanych. Świadczy ona usługi na najwyższym poziomie. Posiada nowoczesny sprzęt. W jej ofercie znajduje się też np. likwidacja przecieków, wykwitów, hydroizolacje.