Stropy żelbetowe to powszechność, jeżeli chodzi o budowę nie tylko domów jednorodzinnych, ale również i innych obiektów, w których niewątpliwie stropy odgrywają bardzo ważną rolę. Istnieje wiele rodzajów stropów żelbetowych nie tylko jeżeli chodzi o ich konstrukcję, ale również i sposób bądź miejsce wykonania. Postaramy się sprawdzić zatem niezbędne dla nas wszystkich informacje na temat stropów żelbetowych.

Czym jest strop?

Zanim przejdziemy konkretnie do tematyki stropów żelbetowych, powinniśmy dokładniej dowiedzieć się czegoś na temat jego samego. Otóż strop to rodzaj poziomej konstrukcji, którą już w ukończonym budynku nazywać możemy podłogą lub sufitem (w zależności od tego w którą stronę patrzymy). Konstrukcja ta ma za zadanie przede wszystkim przenieść ciężar na pionowe elementy budynku, zwiększyć sztywność budynku oraz oczywiście oddzielić jego kondygnacje (dzięki temu powstają wielopiętrowe budynki).

Jakie są rodzaje stropów żelbetowych?

Żelbeton, czyli produkt kompozytowy, który powstaje z połączenia betonu oraz prętów zbrojeniowych służy do wykonywania stropów żelbetowych, których rodzaje są następujące:

  • Strop monolityczny - Jest to rodzaj stropu, którego konstrukcja składa się między innymi z gotowych płyt betonowych, zbrojeń górnych i dolnych oraz wieńca żelbetowego. Strop monolityczny ze względu na dość duży ciężar płyt należy montować tylko i wyłącznie przy pomocy dźwigu, a ich niewątpliwą zaletą jest idealna gładkość powierzchni, dzięki czemu nie musimy tracić czasu na jej wyrównywanie. Stropy monolityczne idealnie sprawdzają się podczas budowy domów jednorodzinnych.

  • Strop gęstożebrowy - Tego rodzaju konstrukcja, która w odróżnieniu od stropu monolitycznego wymaga między innymi montażu specjalnych belek wzmacniających, pustaków stropowych (wraz z wylewką betonową na ich powierzchni), prefabrykowanej belki stropowej i żebra rozdzielczego.

  • Strop filigran - Jest to niejako połączenie stropu z elementów żelbetowych oraz prefabrykowanych, a składają się one z cienkich płyt betonowych (prefabrykowanych) wraz ze zbrojeniem kratowym, a także wieńca żelbetowego, płyty betonowej oraz dodatkowych zbrojeń pomiędzy płytami.

  • Strop prefabrykowany - Ta konstrukcja oparta jest, jak sama nazwa wskazuje, na prefabrykowanych płytach betonowych, które wraz ze zbrojeniem oraz wieńcem żelbetowym tworzą cały strop.

Kto może zbudować dla nas strop żelbetowy?

Montaż stropów żelbetowych oraz innych konstrukcji związanych z prefabrykowanymi elementami betonowymi powinniśmy powierzyć Firmie Usługowej Zamiar Krzysztof, której pracownicy posiadają bardzo duże doświadczenie w wytwarzaniu oraz montażu między innymi właśnie stropów, belek betonowych, dźwigarów lub też całych hal. Oferta tej firmy kierowana jest zarówno do osób prywatnych jak i przedsiębiorstw.