W budownictwie coraz powszechniej korzysta się z nowoczesnych technologii, które pozwalają na znaczne usprawnienia w kwestii stawiania budynków oraz ich poszczególnych części. Doskonale obrazuje to budownictwo systemowe- obiekt budowany w technologii modułowej powstaje od podstaw nawet w kilka miesięcy. Jeszcze do niedawna proces ten trwał kilka a nawet kilkanaście lat. Systemy modułowe wykorzystuje się również do budowy kominów. Dzięki temu powstają dużo szybciej, co oszczędza czas inwestora. Jakie są wady i zalety kominów budowanych w ten sposób?

Czym jest komin systemowy?

W odróżnieniu od kominów tradycyjnych, kominy systemowe tworzone są z większych, prefabrykowanych elementów. Moduły do ich budowy sprzedawane są w zestawach. Jak informuje specjalista z hurtowni materiałów budowlanych Prestol- w takim zestawie wykonawca inwestycji znajdzie wszystko, co będzie mu potrzebne do zbudowania w pełni funkcjonalnego i bezpiecznego komina – od rurek, kształtek i elementów zewnętrznych aż po kratki wentylacyjne. Poszczególne zestawy różnią się od siebie w zależności od producenta i wybranego modelu systemowego. Materiały do budowy komina systemowego są odporne na działanie ognia i substancji chemicznych. Ich specyfikacja musi pozawalać na bezpieczną eksploatację komina.

Rodzaje systemów kominowych

Specjaliści wyróżniają systemy ceramiczne, stalowe i mieszane. Stalowe są zdecydowanie najtańszym wariantem, jednak wymagają specjalnej warstwy izolacyjnej z uwagi na to, że stal bardzo szybko się wychładza. Może to prowadzić do tworzenia się kondensatów azotów czy siarczanów w czasie skraplania pary wodnej. Warstwa izolacyjna zabezpiecza też komin przed uszkodzeniem przez wysoką temperaturę. Do komina stalowego nie potrzeba budować fundamentów. Może być on zamontowany do ściany, w odróżnieniu od komina ceramicznego.

Zalety i wady kominów systemowych

Kominy systemowe nie mają wielu wad. Specjaliści uważają, że za jedną wadę można uznać fakt, że w przypadku montażu systemów mieszanych, inwestor musi zdecydować się na jedno, konkretne źródło ciepła. Największą zaletą systemów kominowych jest szybkość ich budowy. Na uwagę zasługują też przystępne ceny. Praktycznie każdy inwestor może pozwolić sobie na rozwiązane tego typu, które jest zwyczajnie wygodniejsze. Montaż komina systemowego także nie nastręcza wielu problemów. Dobrze dobrany model zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjny komin murowany. Oprócz tego komin systemowy stanowi estetyczne uzupełnienie każdej elewacji zewnętrznej budynku.