Ocieplanie budynków wymaga doboru materiałów, które odpowiednio schłodzą dom latem i ogrzeją zimą. Coraz większą popularnością cieszy się użycie wełny celulozowej. Posiada ona wyjątkowe cechy, których próżno szukać u styropianu czy wełny mineralnej. Nie dość, że lepiej przylega, to zachowuje swoje właściwości termoizolacyjne na długie lata. Warto przyjrzeć się jej trochę bliżej.

Jak powstaje wełna celulozowa?

Wełnę celulozową pozyskuje się w 90% z makulatury, która jest naturalnym materiałem recyklingowym. W celu uzyskania granulatu papier rwie się i rozdrabnia aż do momentu uzyskania celulozowych włókien. Wełna celulozowa posiada również inne składniki, lecz w zdecydowanie mniejszych proporcjach. Zazwyczaj celulozę impregnuje się związkami boru bądź solami amonowymi. W procesie produkcji i utylizacji zużywana jest niewielka ilość energii, przy równoczesnej niskiej emisji dwutlenku węgla. To wszystko czyni wełnę celulozową materiałem proekologicznym.

Ocieplanie celulozą? Jak wygląda montaż?

Ocieplanie budynków celulozą odbywa się z wykorzystaniem agregatu nadmuchowego. Do maszyny podłącza się węża, który umieszczany jest w niewielkich otworach okładziny. Aby sypki granulat nie uciekał, w czasie wdmuchiwania, pozostałe otwory zatyka się gąbką, Precyzyjna aplikacja pod ciśnieniem umożliwia dotarcia do szczelin, zapobiegając tworzenia się tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, z których ucieka ciepło. Pracą maszyny można dowolnie sterować, regulując siłę i szybkość wtłaczania.

Wdmuchiwanie celulozy wymaga użycia sprawdzonego sprzętu i zawsze powinno być przeprowadzone przez fachowców. Wysoki poziom usług gwarantuje Thermofach Michał Maksymiuk. Co może pójść nie tak przy wdmuchiwaniu? Niedoświadczone osoby nieodpowiednio dobierają ciśnienie w agregacie, co może skutkować wybrzuszeniem komory izolacyjnej.

Wełna celulozowa to materiał, który ,,oddycha’’. Zapewnia prawidłową wymianę gazową, co uniemożliwia gromadzenie się wilgoci. To zaś pozwala uniknąć spadku jakości ocieplenia. Z tego też powodu stosowanie dodatkowych materiałów, chociażby, folii paroizolacyjnej jest całkowicie zbędne.

Zastosowanie celulozy jako materiał termoizolacyjny przekłada się też na dobrą izolację akustyczną. Jej właściwości tłumiące wynikają z samej struktury materiału. Dzięki izolacji celulozą natężenie dźwięku spada o ponad 54 db. To oznacza, że hałas młota pneumatycznego, zostanie zredukowany do poziomu zwyczajnej rozmowy.

Czy wełna celulozowa jest bezpieczna?

Wybierając materiały do termoizolacji budynków, zwraca się uwagę na ich ognioodporność. Chociaż papier kojarzymy z czymś łatwopalnym, to w tym aspekcie, wełna celulozowa jest bardzo konkurencyjna. Tą cechę zawdzięcza krystalizacji swoich włókien. Sam materiał ulega jedynie zwęgleniu, przez co konstrukcja systemu ocieplającego chroniona jest przed ogniem.

Jako że wełna celulozowa to w przeważającej części naturalny surowiec, nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie. Zastosowanie związków borów w produkcji celulozy zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Stanowi więc przeciwieństwo wełny mineralnej, która zawiera włókno szklane, mogące przyczynić się do powstawania chorób układu oddechowego.