Prawidłowa wentylacja w hucie, elektrowni i ciepłowni ma ogromne znaczenie dla utrzymania optymalnej wydajności pracy i bezawaryjnego działania urządzeń podatnych na nagrzewanie. Oprócz regulowania wilgotności powietrza odprowadza na zewnątrz budynku szkodliwe gazy, dym tytoniowy, opary chemiczne itp. Bez prawidłowej wentylacji jakość pracy znacząco się obniża; pracownicy mogą odczuwać zarówno fizyczne, jak i psychiczne skutki niewłaściwej cyrkulacji powietrza.

Wentylatory przemysłowe – zakres zastosowania

Aby utrzymać cyrkulację powietrza na optymalnym poziomie, większość zakładów przemysłowych wykorzystuje elementy wspomagające, takie jak wentylatory przemysłowe. To dzięki nim pracownicy mają dostęp do świeżego powietrza i nie są narażeni na wdychanie oparów i skażeń. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy to podstawowe zadanie tych urządzeń, ale nie jedyne. Wentylatory przemysłowe mogą także wspomagać inne procesy m.in. grzanie, chłodzenie i transport. Aby dobrać typ urządzenia do potrzeb zakładu, warto skorzystać z pomocy ekspertów, np. z firmy Ekowent zajmującej się usługami remontowo-montażowymi wentylatorów przemysłowych.

  • Chłodzenie

Klasyczny wentylator kojarzy się z urządzeniem zaprojektowanym, aby chłodzić osoby przebywające w pomieszczeniach. Wentylatory przemysłowe mają szerszy zakres zastosowanie,  gdyż chłodzenie obejmuje zarówno osoby przebywające w hali, jak i urządzenia, które wykazują tendencję do przegrzewania się. Dobrym tego przykładem są zakłady samochodowe, w których znajdują się silniki wymagające ciągłego chłodzenia. W takich halach wręcz konieczny jest montaż wentylatorów, które zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się części.

  • Oddymianie

Wentylatory w połączeniu z czujnikami dymu stanowią skuteczną ochronę przed zadymieniem hali. Czujniki, usytuowane wewnątrz budynku wychwycą dym, który po chwili zostanie wydmuchany na zewnątrz. Zastosowanie procedury oddymiania jest również wskazane we wszystkich zakładach, w których istnieje ryzyko przedostawania się szkodliwych substancji do powietrza.

  • Suszenie

Wentylatory o charakterze przemysłowym są powszechnie wykorzystywane przy suszeniu różnych obiektów, np. ścian. Stosując nowoczesne urządzenia można skrócić czas suszenia nawet dwukrotnie. Efektywność tego procesu jest uzależniona od mocy wentylatora i ilości powietrza tłoczonego w formie strumienia. Niektóre modele posiadają funkcję swobodnego obracania, co jest bardzo praktyczne i pozwala szybko obrócić wentylator, aby wysuszyć naprzeciwległy fragment ściany.