Studnie głębinowe to alternatywa dla korzystania z miejski sieci wodociągowej. Montuje się je wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podpięcia budynku do instalacji wodnej. Sprawdź, co warto wiedzieć o wierceniu studni głębinowych i jak krok po kroku przebiega ten proces. Dowiedz się, jak znaleźć odpowiednich fachowców, którzy wykonają dla Ciebie studnię.

Od czego zacząć wiercenie studni?

Wierceniem studni głębinowej powinno się rozpocząć od wizji lokalnej, którą  przeprowadza się bezpośrednio na działce inwestora. Należy pobrać i przebadać próbki gleby, co dostarcza wykonawcy informacji o warunkach geologicznych na działce. W przypadku braku przeciwwskazań można od razu przystąpić do rozpoczęcia robót. Jeśli zależy nam na czasie i jednocześnie chcemy mieć pewność, ze prace te zostaną wykonane na najwyższym poziomie, dobrym pomysłem jest zatrudnienie specjalistów świadczących usługi wiertniczo-geologiczne, jak firma Hydroel. Mają oni uprawnienia do wykonywania badań gruntu oraz profesjonalny sprzęt, pozwalający na precyzyjne wykonanie wiercenia każdą z dostępnych metod:

  • wiercenia z prawym i lewym obiegiem płuczki,
  • wiercenia na sucho,
  • wiercenia z użyciem młotków wgłębnych na sprężone powietrze.

Sposób i głębokość wykonania odwiertu określa się na podstawie wizji lokalnej oraz badań gruntu, a lokalizacja studni musi być zgodna z obowiązującym prawem budowlanym.

Wiercenie studni głębinowej krok po kroku

Aby wywiercić studnię głębinową na użytek domowy, której głębokość nie przekracza 30 metrów niepotrzebne jest pozwolenie na budowę, a jedynie zgłoszenie tego wraz z rozrysowanym usytuowaniem studni oraz oświadczeniem o prawie do dysponowania działką do urzędu gminy.

Wiercenie studni wykonuje się przy pomocy specjalnej wiertnicy, której działanie opiera się o dwie rury: osłonową oraz filtracyjną. Rura osłonowa musi dotrzeć w okolice warstwy wodonośnej, natomiast rura filtracyjna w nią wnika. Dookoła są izolowane one żwirem, co dodatkowo usprawnia przepływ wody.

Studnia głębinowa powyżej 8 metrów nie jest w stanie zasysać samodzielnie wody, dlatego na jej dnie dodatkowo montuje się głębinową pompę tłoczącą.

Budowa studni, a praco budowlane

Przed rozpoczęciem budowy studni należy wyznaczyć odpowiednie miejsce, w którym ma ona powstać. Prawo budowlane określa minimalne odległości od innych elementów działki, jakie należy zachować. Studni powinna znajdować się:

  • co najmniej 5 m od granicy działki;
  • co najmniej 7,5 m od rowu przydrożnego;
  • co najmniej 15 m od szamba, zbiornika na gnojowicę, kompostownika lub budynku inwentarskiego;
  • co najmniej 30 m od drenażu rozsączającego oczyszczone biologicznie ścieki do gruntu (np. przydomowej oczyszczalni ścieków);
  • co najmniej 70 m od wybiegu dla zwierząt hodowlanych lub drenażu rozsączającego nieoczyszczone ścieki do gruntu.