Wiercenie studni głębinowej oferowane przez firmę Studnie-Opole, to jedno z potencjalnych rozwiązań, które pozwala poradzić sobie z brakiem dostępu do wody lub brakiem możliwości zastosowania instalacji wodno-kanalizacyjnej w danym obiekcie. W niektórych przypadkach dochodzi bowiem do sytuacji, że niemożliwe jest zastosowanie jakiegokolwiek innego rozwiązania oprócz studni głębinowej. Dlatego też znajdując się w takim położeniu warto dowiedzieć się nieco więcej w tej kwestii.
Podstawowe informacje
Najważniejszym elementem w przypadku zdecydowania się na studnię głębinową jest dobranie odpowiedniego jej rodzaju. Do wyboru mamy więc studnie kręgowe, abisyńskie oraz głębinowe. Studnie kręgowe to niejako relikt przeszłości, gdyż w obecnych czasach technologia pozwala na znacznie bardziej wydajne rozwiązania, które to dodatkowo odznaczają się lepszą jakością wody. Budowa studni kręgowej najczęściej przebiega w relatywnie prosty sposób, przez co woda poniżej pewnego poziomu jest niestety niezdatna do picia. Studnie kręgowe są więc wykorzystywane jedynie podczas prac budowlanych, tak więc mimo wad wciąż znajdują pewne zastosowanie.
Jeśli natomiast chodzi o studnie abisyńskie, są to studnie wąsko-rurowe, które wykonuje się poprzez wkręcenie w podłoże rury wyposażonej w specjalny filtr lub poprzez wiercenie studni z wykorzystaniem rury osłonowej, co zwieńczone jest wymianą rury osłonowej na rurę z filtrem. Pierwszy sposób pozwala na utworzenie otworu do głębokości dziesięciu metrów, natomiast drugi nie tylko pozwala na osiągnięcie znacznej głębokości, ale także na czerpanie wody z kolejnych warstw wodonośnych. Co trzeba jednak zaznaczyć, obydwa sposoby wiążą się jednak z problemami w kwestii wydajności, która to oscyluje w granicach 3,5 metra sześciennego na godzinę. Jak więc można łatwo zauważyć, studnie abisyńskie nie stanowią idealnego rozwiązania, dlatego też nie są powszechnie stosowane.
Studnie głębinowe
Jak udało nam się ustalić z pomocą ekspertów z firmy Studnie-Opole zajmującej się między innymi świadczeniem usług związanych z całościowym wykonaniem studni, najbardziej wydajnym rodzajem studni są zdecydowanie studnie głębinowe. Co ciekawe, prace związane z wierceniem tego typu studni przypominają w znaczącym stopniu te związane z wierceniem studni abisyńskich. Polegają one na wprowadzeniu w podłoże rury osłonowej oraz umieszczeniu w niej filtra, który ma za zadanie zagłębić się w warstwie wodonośnej. Następnie, do odwiertu wprowadzony zostaje przewód z pompą głębinową, która to bardzo pozytywnie wpływa na wydajność samej studni. Studnie głębinowe górują nad pozostałymi wymienionymi powyżej rodzajami studni także pod względem głębokości, gdyż może sięgać ona nawet do kilkudziesięciu metrów.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Wiercenie studni głębinowej wiązać będzie się także z pewnymi wymogami od strony formalnej. Warto o tym wspomnieć, gdyż w ten sposób unikniemy potencjalnych problemów. W przypadku studni nieprzekraczającej głębokości 30 metrów oraz wydajności 5 metrów sześciennych na dobę, wystarczy jedynie zgłosić budowę takiej studni odpowiednim służbom. W przypadku studni przewyższających te wartości należy jednak uzyskać pozwolenie wodno-prawne, które to zdobyć możemy poprzez wypełnienie wniosku na budowę studni głębinowej z załączoną dokumentacją geologiczną, rysunkami określającymi lokalizację studni oraz oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W sytuacji, gdy już uporamy się z kwestiami formalnymi oraz prawnymi, będziemy musieli wybrać odpowiednie miejsce na studnię głębinową. Co ważne, lokalizacja studni pod głębinowe odwierty jest określona przez wymagania zamieszczone w prawie budowlanym. Inwestor musi więc pamiętać między innymi o tym, że odległość między studnią a granicą działki nie może być mniejsza niż 5 m, odległość studni od przydrożnego rowu nie może być mniejsza niż 5 m, a także odległość studni od przewodu rozpuszczającego kanalizacji indywidualnej (w przypadku ścieków oczyszczanych biologicznie) nie może wynosić mniej niż 30 m.