Jesteś właścicielem działki, której przyłączenie do miejskiej sieci wodociągowej jest niemożliwe z powodów logistycznych lub bardzo kosztowne? Wygodną i tańszą alternatywą jest budowa studni głębinowej – przydomowego ujęcia wody gruntowej. Sprawdź, jak przygotować się do wiercenia studni głębinowej z pomocą ekspertów z firmy HydroKalar Sławomir Marmurowicz.

Dlaczego warto zdecydować się na wiercenie studni głębinowej?

Istnieje kilka rodzajów studni, które służą do ujęcia wód gruntowych. Do najpopularniejszych z nich zaliczają się:

Studnie kopane są płytkie – zazwyczaj jest to jedynie kilka metrów i kopie się je często ręcznie. Obecnie są najrzadziej wybieranym typie, jednak niegdyś były bardzo popularne, a wodę czerpano z nich a pomocą wiadra opuszczanego kołowrotem – dziś montuje się w nich pompy, podobnie jak w innych typach studni. Studnie abisyńskie nazywamy również studniami wąskorurowymi i służą do pobierania niewielkiej ilości wody z głębokości maksymalnie 7 metrów. Podłączone są bezpośrednio do rury, skąd zasysają wodę.

Najlepszym wyborem, jeśli zależy Ci na stałym dostępie do dobrej jakości wody, są natomiast studnie wiercone, czyli głębinowe. Wierceniem tych konstrukcji zajmują się specjaliści z firmy HydroKalar. Studnie głębinowe sięgają głębszych warstw wodonośnych – zazwyczaj na głębokości 20-30 m i wykonuje się je poprzez wykonanie odwiertu w ziemi. W ten sposób możliwe jest uzyskanie możliwie czystej i wolnej od zanieczyszczeń ziemi, a przy zastosowanie odpowiednich filtrów, woda taka nadaje się również do picia.

Studnia głębinowa krok po kroku – od czego zacząć jej budowę?

Jeśli zdecydowałeś się na budowę studni i wybrałeś rodzaj konstrukcji, którą planujesz posiadać na własnej działce, następnym krokiem jest znalezienie firmy, która wykona dla Ciebie tę usługę. Samodzielne wykonanie studni głębinowej jest o tyle trudne, że do wykonania odwiertu niezbędny jest specjalistyczny sprzęt, czyli wiertnice, z tego względu najlepszym wyborem jest skorzystanie z usług ekspertów, takich jak HydroKalar Sławomir Marmurowicz.

Specjaliści wykonają powierzone im zadanie zgodnie z obowiązującymi wymogami i zbudują obiekt profesjonalnie, co gwarantuje jej bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Zanim jednak przystąpią oni do pracy, konieczne jest sprawdzenie, czy w ogóle jest sens robienia odwiertu, a jeśli tak, znalezienie najlepszego miejsca lokalizacji pompy. W tym celu wykonuje się badania geologiczne lub hydrologiczne. Po ustaleniu najlepszego miejsca wykonuje się odwiert, a następnie buduje studnię.

Jak zbudowana jest studnia głębinowa?

Studnia wiercona składa się z wielu elementów, które podzielić można na dwie kategorie: części podziemne oraz części nadziemne. Do elementów podziemnych zalicza się rury osłonowe, filtracyjne oraz pompę głębinową, która jest sercem całej konstrukcji.

Elementy nadziemne to natomiast:

  • obudowa studni,

  • osprzęt rurowy,

  • złączki,

  • zasuwa odcinająca.

W skład konstrukcji wchodzą również wszystkie elementy i urządzenia, które montowane są wewnątrz budynku – na przykład ciśnieniowe naczynie przeponowe lub zestaw wodomierzowy. Powierzając budowę studni firmie HydroKalar masz pewność, że eksperci doradzą Ci również przy wyborze pompy głębinowej i pozostałych elementów.